16° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

kayseri escort http://www.kayserivipci.com

Başkasını suçlamayı bırak, Sen Bülbül Ormanı’na bak

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın Şubat ayı meclisinde yapmış olduğu açıklama ile Uzunköprülülerin tamamına yakınının dikkatini Bülbül Ormanı’na taşımayı başardı. Bakmayın siz genel siyaset üzerinden “her konu siyasete alet edilmemelidir!” diye hayıflanmalarımıza, söz sırası bize geldi mi; sanatmış, doğaymış, tarihmiş, toplumsal mücadeleymiş hemen unutup Uzunköprü’nün bildiğimiz hastalığına yakalanıyoruz nedense? Hal böyle olunca da, yılda bir […]
Yazarlar - 22 Şubat 2021 15:56 A A

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın Şubat ayı meclisinde yapmış olduğu açıklama ile Uzunköprülülerin tamamına yakınının dikkatini Bülbül Ormanı’na taşımayı başardı.

Bakmayın siz genel siyaset üzerinden “her konu siyasete alet edilmemelidir!” diye hayıflanmalarımıza, söz sırası bize geldi mi; sanatmış, doğaymış, tarihmiş, toplumsal mücadeleymiş hemen unutup Uzunköprü’nün bildiğimiz hastalığına yakalanıyoruz nedense?

Hal böyle olunca da, yılda bir gün aklımıza gelen Bülbül Ormanı üzerinden hemen siyaset üretebilme yarışına başladık.

Hem de öyle bir yarış ki;

Yıllarını, Bülbül Ormanı’nın eşsiz güzelliklerini, gelecek nesillere aktarmak için harcamış, o günleri anımsadığı anda gözleri dolan Ali Çıtak öğretmenimizin emeğinin sergilediği gün de dahi ön plana çıkamaya çalışacak kadar gaddar mı gaddar.

Ve öylesine bir gaddarlık ki bu;

Bir sanatçının fotoğraf sergisinde yer alacak resimleri seçebilme yeterliliğini dahi kendinde görebilecek kadar şirazesi kaymış, fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak’ın o güne kadar yayımlanmış ilk Hasancık Hayvanının (7 uyur) fotoğrafını çektiği anı anlatırken şaşkınlık içerisinde kurduğu “Burada sergide yer almamış seçilmemiş herhalde?” cümlesinin ağırlığını kavrayamayacak kadar terazilerinin ayarını şaşırtmış…

Peki, toplumsal mücadelenin ne demek olduğundan bihaber arkadaşların, bir ağacın kuru yaprağı, bir kelebeğin kanadı uğruna kapı kapı dolaşıp, yarınlarımız adına destek dilenen Dr. Memet Akbal’a reva gördükleri muameleye ne demeli?

FARKINDALIK yaratmak adına düzenlenen sergiye dair belediyenin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bilgilendirmede, Uzunköprü Kent Konseyini yok sayacak kadar FARKINDALIKLARINI yitirenlerin;

Yıllarca emeğinin ardından hazırlanmış bir sergiyi siyasi propaganda alanına çevirmesi yetmezmiş gibi, bir de bu uğurda Dr. Memet Akbal’ın Kent Konseyi çatısı altında vermiş olduğu mücadeleyi iki üç siyasi kelamın gerisine itmek için oluşturdukları konuşma sıralaması, sizi bilmem ama bende samimiyetlerin sorgulanmasına neden oldu.

Hal böyle olunca da başladım ufak çaplı bir araştırmaya.

***

Öncelikle belirtmek isterim ki; Uzunköprülülerin akciğerleri olan Bülbül Ormanı Uzunköprü’nün nadir orman ekosisteminden biridir ve ucundan kıyısından da olsa bir karış toprağı feda edilmemelidir. Eğer ki orman vasfını kaybetmiş bir bölgesi varsa dahi, bölgenin florasına uygun şekilde ağaçlandırılıp Milli Park olarak tescillenmesi üzerine çalışılmalıdır. Bu çalışmada göründüğü üzere siyasi partiler üzerinden değil, siyasi partilerin de desteğini alabilecek oluşumlar üzerinden yürütülmelidir.

Yapılmalıdır, edilmelidir konusunda her şey tamam da, bu gün avuçlarımızdan çekip alınma aşamasına gelen Bülbül Ormanı hakkında aynaya bakıp “biz bu güne kadar ne yaptık?” sualini kendimize yöneltecek olursak, vereceğimiz cevap birkaç kişinin mücadelesi haricinde ne yazık ki karnemizin hayli zayıf olduğunu söylemek olur.

Resim sergisinin açılışında Uzunköprü Belediye başkanı Özlem Becan’ın yapmış olduğu konuşmayı dikkatlice dinledim.

Konuya dair açıklamaların da yerden göğe kadar haklı olduğu kısımlar olsa da, görevi başında bulunduğu süre içerisinde özel ağaçlandırma çalışmalarına dahil edilen Bülbül Ormanı’na yönelik sesi ne kadar gür çıkarsa da, ne yazık ki bu gün gelinen noktada suiistimalinin olduğu gerçeğini değiştiremez.

***

Öncelikle işe sürece yönelik birkaç bilgiyi hatırlatarak devam edelim.

Bülbül Ormanına yönelik ilk talan 2006 yılında başlamış ve o günün belediye başkanı Ercan Çobanoğlu’nun refleksiyle söz konusu talanın tespiti yaptırılıp akabinde 2007 yılında mahkemeye taşınmıştır.

Daha sonra Belediye’nin açmış olduğu bu dava; 1979 tarihinde koru ve mera vasfı ile Uzunköprü Belediyesinde görünen bu alanın orman vasfında olduğu iddiasıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında açılan mülkiyet hakkı davasıyla birleştirilmiştir.

İlerleyen süreçlerin ardından 2016 yılında alınan mahkeme kararında davacı olan Belediyemizin talebi reddedilmiş, fakat dönemin belediye başkanı Enis İşbilen döneminde ilgili karar temyiz yoluyla üst mahkeme taşıyarak yargı sürecinin devam etmesini sağlamıştır.

Böylece de Özlem Becan Başkanın deyişiyle “Mülkiyeti devletin, kullanım hakkı da halkın olan bir orman, halka ve halkın iradesinin vücut bulmuş hali olan Belediyenin” geçmiş dönem başkanlarından Ercan Çobanoğlu’nun başlattığı ve Enis İşbilen’in takip ettiği yargı süreci neticesinde, 1986 yılından beridir yürürlükte olan “Özel Ağaçlandırma Çalışmalarından” uzak tutulması başarılmıştır.

Ta ki 07.07.2020 tarihine kadar… Özlem Becan’ın Başkanlığı dönemine tekabül eden bu tarihte Yargıtay’ın vermiş olduğu kararın ardından, mülkiyet davasına konu olan Bülbül Ormanı, Orman Genel Müdürlüğüne tescil edilmiş ve bu kararla yeniden “Özel Ağaçlandırma Çalışmalarına” dahil olmuştur.

Böylelikle de 2007-2020 yılları arasında yürütülen hukuki süreç son bulmuş, 13 sene tatlı uykusunu bozmayan Uzunköprü’yü yöneten arkadaşlar kaybettikleri davaya rağmen uyumaya ve uyutmaya devam etmiştir.

17.12.2020 tarihinde Orman İl Müdürlüğünün resmi yazısının belediyeye ulaşmasıyla gözlerini biraz aralasalar da, doğrulup toplumsal direnişi ateşlemek için anlamsız şekilde bir buçuk ay sonra ki Şubat Meclisini beklemişledir.

***

Siz bakmayın şimdi kendini suçsuz ilan etmek uğruna “Benim haberim yoktu. Bize siz ister misiniz diye sormadılar. Belediyenin başvuru önceliği düzenlemelerle elinden alındı” diyen Belediye Başkanı Özlem Becan hanıma.

Özel Ağaçlandırma başvuruları, 2020 yılı içerisinde Eylül ayına kadar Edirne İl Genel Meclisinde, CHP Uzunköprü İlçe Başkanlığında ve vekil Okan Gaytancıoğlu tarafından köy ziyaretlerinde “köylerde ki orman arazileri şirketlere peşkeş çekiliyor” başlığı altında defalarca gündeme gelmiştir.

İşte tamda bu tartışmaların yaşandığı bir ortamda sayın başkan hanım;

Belediye mücavir alanında yer alan, hani 2006 yılında özel ağaçlandırma programına dahil meşe ağaçları kesilen ve hatta belediyenin mülkiyet hakkı davasını 2020 yılında kaybettiği bülbül ormanı için ufak bir araştırmaya gitse ne görürdü biliyor musunuz?

Bülbül Ormanımıza, 2020 Yılının Nisan ayında da özel ağaçlandırma için başvuru olduğunu ve bu başvuruların kabul görmemesinin nedeninin; Belediye ve Orman Genel Müdürlüğü arasında o gün için hala sonuçlanmayan mülkiyet davasının sebebiyet verdiğinin şifresini…

***

Haklı olarak aklınıza “ne yapabilirdi ki?” sorusu düşmüş olabilir.

Örneklendirecek olursak;

13 yıl mülkiyet davası koruma kalkanı içerisine alınan ormanımız için kamu yararı adına; tabiatı koruma alanı, doğal sit alanı, kent ormanı vs… gibi özel ağaçlandırma çalışmalarına engel olucu statüler kazandırmak için mücadele edebilirdi.

07.07.2020 tarihinde sonuçlanan mülkiyet davasının hemen ardından, bizi yönetenlerin 13 yıldır aklına gelmeyen bu çalışmaları şimdi yapabilmek için; kaybedileceği kesin olsa dahi belediyemiz tarafından bir dava daha açılıp süreç uzatılabilirdi.

Hiç olmadı sağır sultanın bile bildiği, her yılın nisan ve eylül ayında yapılan özel ağaçlandırma başvurusu için; önceliği olmasa da başvuru hakkı bulunan Uzunköprü Belediyesi, Türkiye’nin tamamında öncelik kapmak için gece yarısını bekleyen cevizcilerin para kazanma hırsının bir benzeri Uzunköprülüler için gösterip o yarışa orman ağacı dikmek için dahil olabilirdi.

Meselenin özeti aslında şudur sevgili Uzunköprülüler.

2006 yılında ağaçları kesen de ilçemizin insanı, sürecin buraya kadar gelmesine vesile olanda ilçemizin insanı, Bülbül Ormanı için yıllarıdır vermemiz gereken toplumsal mücadeleyi geciktiren de bizim seçtiğimiz ilçemizin insanı… Siz hala suçlu mu arıyorsunuz? Kalın Sağlıcakla…

 

Yazarlar - 15:56 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Ramazan ayında iftar sofrasının misafiri UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ
  Uzunköprü Belediyesi, Ramazan ayı dolasıyla kendi bünyesinde hazırlamış olduğu iftar yemeklerini ihtiyaç sahibi olarak belirlediği adreslere ulaştırmaya başladı. Belediye Personeli tarafından, Cumhuriyet mahallesinde kiracısı bulunmayan Garden Cafe’de hazırlanan ve paketlenen sıcak yemekler, oluşturulan ekipler tarafından iftar öncesinde ilçemizin dört bir yanındaki belirlenen ailelere ulaştırılıyor.    “HER GÜN, 2 BİN 500 KİŞİYE YEMEK DAĞITACAĞIZ  ” Ramazan […]
 • 02
  Kahveciler kapatılma kararına isyan etti; “YAZIKLAR OLSUN”
  Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında  Ramazan ayı sonuna kadar kapatılan Kahvehane esnafı alınan karara tepki gösterdi. Kahvehane haricinde tüm esnafın işyerlerinin açık olduğunu belirten ve alınan karara “yazıklar olsun” diyerek tepki gösteren Uzunköprü Kahveciler Odası Başkanı Kadir Kaşkaval, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Son kısmi kısıtlama kararı ile olan yine biz kahveci […]
 • 03
  Arıcılar Birliği Başkanı Üreticilere Seslendi
  Yıllık 110 bin ton civarında gerçekleşen bal üretimiyle Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük bal üreticisi Türkiye’de son dönemde yaşanan arı ölümleri bal hasadını ve üreticileri olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu konuda  Uzunköprü Arıcılar Birliği  Başkanı Özcan Meriç yaptığı açıklamada, kanola bitkisinin Trakya’da ayçiçeğinden sonra en fazla ekilen yağlı tohum bitkisi olduğunu, ancak yapılan yanlış ilaçlama neticesinde […]
 • 04
  Kan ver, hayat ver
  Türk Kızılay Uzunköprü Şubesi tarafından ülke olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde kan bağışını çağrısı yapıldı. Kan bağışı kapsamında 15 Nisan Perşembe günü (bugün) ilçemize gelecek  Kızılay tırı, Ziraat Bankası karşısında Ramazan ayı dolayısıyla saat 15.00 ile 22.00 saatleri arasında bağış toplayacak. Kan bağışı kampanyasına katılıp kan verenlere Kızılay tarafından hijyen seti hediye edilecek. Yapılacak kan […]
 • 05
  Valiliklere ‘Kısmi Kapanma’ Konulu Genelge Gönderdi
  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlan genelgede salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği belirtildi. GENELGEDE KISMİ KAPANMAYA YÖNELİK ALINAN TEDBİRLER ŞÖYLE SIRALANDI Hafta içerisinde yer alan […]

YAZARLARIMIZ

Sütçüler escort bayan Sandıklı escort bayan Piraziz escort bayan Çan escort bayan Kangal escort bayan Vakfıkebir escort bayan Pazarcık escort bayan Gelibolu escort bayan Sürmene escort bayan Siverek escort bayan Kızıltepe escort Diyarbakır mutlu son

X
Sütçüler escort bayan Sandıklı escort bayan Piraziz escort bayan Çan escort bayan Kangal escort bayan Vakfıkebir escort bayan Pazarcık escort bayan Gelibolu escort bayan Sürmene escort bayan Siverek escort bayan Kızıltepe escort Diyarbakır mutlu son