• EURO 4.52
 • DOLAR 3.84

Çevreciler Hukuk Mücadelesini Kazandı

İlçemize bağlı Saçlımüsellim köyünün ormana yakın bölümünde patlayıcı madde deposu kurulmasına 5 kişilik bilirkişi heyeti izin vermedi. Uzunköprü bağlı Saçlımüsellim köyünün ormana yakın bölümünde 737 m2 lik alanda 140 tonluk patlayıcı madde deposu kurulması için bölgemiz planlarında değişiklik yapılmasına Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği tepki göstererek hukuki süreç başlatmıştı. Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından; söz konusu […]
Gündem - 07 Ekim 2017 12:07 A A

İlçemize bağlı Saçlımüsellim köyünün ormana yakın bölümünde patlayıcı madde deposu kurulmasına 5 kişilik bilirkişi heyeti izin vermedi.
Uzunköprü bağlı Saçlımüsellim köyünün ormana yakın bölümünde 737 m2 lik alanda 140 tonluk patlayıcı madde deposu kurulması için bölgemiz planlarında değişiklik yapılmasına Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği tepki göstererek hukuki süreç başlatmıştı.
Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından; söz konusu yapılan bölge planlarındaki değişiklik hakkında Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar kanalıyla Edirne İdare Mahkemesine dava açmıştı.
Edirne İdare Mahkemesinde görülen davada uzman beş kişilik bilirkişi heyeti oybirliğiyle hazırladığı 43 sayfalık bilimsel rapor hazırlanıp mahkeme heyetine sunuldu.
Sunulan rapor Saçlımüsellim köyünde patlayıcı madde deposunun kurulamayacağı hukuksal, bilimsel ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde ortaya konuldu.
Davaya müdahil Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri ve Kent Konseyi Başkanı Memet AKBAL beraberinde Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av. Bülent Kaçar basın mensuplarıyla buluşarak bilir kişi raporunu kamuoyu ile paylaştı.
“Gözün Aydın Trakya.” başlığı adı altında kamuoyuna paylaşılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Uzunköprü halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, planlama esaslarını yok sayan, tepeden inme plan değişikliği yaparak kurulmasının önünü açtığı patlayıcı madde deposunun iptali için Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneğinin müdahil olduğu Edirne İdare Mahkemesinde görülen davada uzman beş kişilik bilirkişi heyeti oybirliğiyle hazırladığı 43 sayfalık bilimsel raporunu mahkemeye sunmuştur.Sunulan rapor Saçlımüsellim köyünde ve Trakyamızın verimli arazileri üzerinde patlayıcı madde deposunun kurulamayacağını hukuksal, bilimsel ve teknik değerlendirmeler çerçevesinde ortaya koymaktadır. Bilirkişi heyeti raporuna göre;Planlanan parseller Çakmak Barajı Havzası dahilinde olup yer altı suyu besleme alanı içindedir.
1-Parseller hali hazır Kuru Özel ürün Arazisi (KOT) sınıfındadır.
2-İmar planı teklifine konu taşınmazlar yürürlükteki Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planında hakim fonksiyon olarak “Tarım Arazisi”, “Orman Alanları” ve “Yer altı Suları Besleme Alanı” kullanımındadır. Edirne İl Çevre Düzeni Planına göre ise “Tarımsal Açıdan Birinci Öncelikli Korunacak Alan” vasfındadır.
3-Dava konusu planda strateji olarak ; tek bir depo yerine güvenlik mesafesini düşürücü 4 adet küçük depo tasarlanmıştır.
4-Üst ölçekli planlardaki kullanım türüne aykırı olarak getirilen yeni kullanım türü yönüyle planlar arası uyumsuzluk göze çarpmaktadır.
5-Dava konusu değişiklikler üst ölçekli planlarda değişiklik gerektirmektedir. Çünkü ilgili parsellerin büyüklüğü 50 hektarın çok üzerinde 94.65 hektardır.
6-Plan hükümlerinde 94.65 hektar alanda tarımsal faaliyetin sürdürüleceğine dair hüküm bulunmadığına göre hektarlarca alan tarım dışı bırakabilinecektir.
7-İlgili gösterimde yer alan “Üretim” ifadesi uygulamada alanda doğrudan bir patlayıcı madde üretimini mümkün kılacak bir ifadedir.
8-% 0 – 18 arasında değişen eğime sahip olan parseller üzerinde aşırı yağışlarla birlikte toprak kayması riskinin bulunmakta olup yapılmak istenen yatırım için zemini sağlam bir toprak yapısından söz edilemez.
9-Davaya konu 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının Çevre Düzeni Planlarına uyumsuz olduğu tespit edilmiştir.
10-Söz konusu parsellerin Özel Ürün Arazisi sınıfında bulunduğu ve davaya konu plan için tarım dışı amaçla kullanılmasının mümkün olamayacağı değerlendirilmiştir.
11-3083 sayılı Toplulaştırma kanunu çerçevesinde bölgede yürütülen projelerin etkileri ve sahada neden olacağı yeni fiili durumlar ise hiç dikkate alınmamıştır. Böylece kanunun amacı ve bölge tarım arazileri üzerinde sağlayacağı katkı da yok sayılmış olmaktadır.
12-Yöre veya bölge halkının kalkınmasında kamuya yararlı bir planlama olarak nitelendirilebilmesi amacıyla kamu kurumlarından alınmış herhangi bir kamu yararı belgesi yoktur.
13-Projenin bölge için zorunluluk hali tespit edilemediği gibi çevre tarım arazilerindeki tarımsal bütünlüğü bozacağı anlaşılmaktadır.
14-Plan ve proje alanı tarımsal açıdan patlayıcı madde deposu tesisi yapımı için uygun bir yer seçimi olarak değerlendirilmemiştir.
15-ÇED yönetmeliği Duyarlı Yöreler maddesi gereği depolama alanı korunması gereken alanlar olarak belirlenmiştir.
16-Böyle bir arazide depolama yapılmasının ve taşıma yollarının yayılıcı kirletici kaynağı olması nedeni ile alınacak tedbirlerle ilgili olarak herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanmamıştır.
17-Davaya konu işlemde planlama esasları, şehircilik ilke ve teknikleri, çevrenin korunması, geçerli mevzuat yönüyle eksiklikler bulunduğu ve bu eksikliklerin göz önünde bulundurulmasında kamu yararı bulunduğu Bilirkişi Heyetinin ortak görüş ve kanaatidir.
Bilirkişi heyetinin hazırladığı ayrıntılı bilimsel raporun en önemli idari sonucu da her iki plana imza atan ve onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili yetkilerinin işlediği görevi kötüye kullanma suçudur. Rapor ile tespit edilen hukuksuzlukları, mevzuata aykırılıkları uzman olan Bakanlık yetkililerinin bilmemesi mümkün değildir.
Edirne İdare Mahkemesinin vereceği iptal kararına bağlı olarak masa başından bu kamu zararına onay ve imza veren ilgili kamu görevlileri hakkında idari ve adli süreç başlatacağız. Bilirkişi raporu göstermektedir ki çevreyi, tarımı korumak ile görevli yetkililer eliyle Trakya tarım topraklarının tarım dışı amaçla kullanıma açılması için imza ve onay verilmektedir.
Trakya’da doğa ve yaşam için mücadele veren başta Trakya Platformu olmak üzere Kent Konseylerine, yaşam savunucusu doğa korumacı tüm dostlarımıza, verdiğimiz uğraşları güzel haberler yaparak kamuoyuna sürekli taşıyan özgür ve yürekli gazeteci dostlarımıza binlerce kez teşekkür ediyoruz.” Denildi.

Gündem - 12:07 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  CHP’de Devir Teslim Töreni
  3 Aralık tarihinde gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi Uzunköprü İlçe kongresinde ilçe başkanı seçilen Özlem Becan, dün CHP ilçe binasında düzenlenen törenle görevi eski ilçe başkanı İnanç Sülüş’ten devir aldı. Düzenlenen devir teslim törenine Belediye Başkan vekili Necmettin Akın, eski ilçe başkanı İnanç Sülüş, ilçe kongresinde aday olan Osman Aydın ile birlikte çok sayıda partili katıldı. […]
 • 02
  Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor
  Son dönemde Uzunköprü Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından uyuşturucu satışı ve kullanımına yönelik denetimler hız kazanmıştı. Uzunköprü halkının büyük takdirini kazanan uyuşturucu ile mücadele konusunda Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız gazetemize açıklamalarda bulundu. Uzunköprü Kaymakamlığı Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, özellikle ailelere çağrıda bulunarak “Bizlere düşen görev kadar […]
 • 03
  Uzunköprü Kudüs için toplanıyor
  ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim” açıklamasından sonra Türkiye ve dünya üzerinde hızla yayılan tepki açıklamaları devam ediyor. İlçemizde de Kudüs’e sahip çıkmak üzere kısa sürede oluşturulan Uzunköprü Kudüs Platformu bugün tepkisini bir bildiri ile paylaşacak. Bugün […]
 • 04
  Çağrı Tava Ciğer Salonu Uzunköprülülerin hizmetine açıldı
  Çağrı Tava Ciğer ve Izgara Salonu 07 Aralık 2017 Perşembe saat 12.00’ de Uzunköprü halkının hizmetine açıldı. Çağrı Tava Ciğer ve Izgara Salonunun açılışına Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkan vekili Necmettin Akın, AK Parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, CHP ilçe başkanı Özlem Becan, MHP ilçe Başkanı Ayhan Yeni, UTSO Başkanı Ercan İhtiyar, CHP eski […]
 • 05
  Başkan Yeni’den Kudüs Açıklaması
  MHP Uzunköprü İlçe Başkanı Ayhan Yeni; “ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini asla tasvip etmiyoruz” Milliyetçi Hareket Partisi Uzunköprü İlçe Başkanı Ayhan Yeni, ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyayı sarsan Kudüs kararına ilişkin “Ortadoğu’yu mahvedecek “zaman ayarlı bomba” açıklamasında bulundu. Başkan Ayhan Yeni, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında “ABD başkanı Trump’un Kudüs’ü […]

YAZARLARIMIZ