Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!

Ana Sayfa » Gündem » Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!
Paylaş
Tarih : 20 Ağustos 2013 - 10:53
Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!

İlçe Tarım Müdürü KARAHAN; “Tüm ilçe ve merkezi ve köylerimizde aşılama çalışmalarımız devam ediyor.”

Edirne Merkez başta olmak üzere Uzunköprü’de de Kurban Bayramı öncesi, koyunlarda çiçek hastalığı çıktığı, bu nedenle 2 ay sürecek olan karantina süresi nedeniyle bu yıl kurbanlık satış yerleri açılmayabileceği belirtilirken, konu hakkında Uzunköprü İlçe Tarım Müdürü Halil KARAHAN’dan gazetemize bilgilendirme geldi.

15 Ekimde başlayacak olan ve 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı öncesi koyunlarda çiçek hastalığı çıktığı öğrenildi. İlçe Tarım Müdürü Karahan, Hastalığa karşı aşılama çalışmaların devam ettiğini ifade ederek en son yapılan aşıdan sonra ise 2 ay karantina süresinin bulunduğunu, Uzunköprü’de 15 gündür aşılama çalışmasının devam ettiğini Kurban Bayramına kadar ilçede bu sorunu ortadan kalkacağını düşündüklerini belirtti. Koyun çiçeği hastalığının 3-4 hafta kadar sürebileceğini vurgulayan Müdür Karahan hastalığın seyrinde bakım, besleme ve hijyen şartlarının büyük tesiri olduğunu ifade etti. Hayvanları enfeksiyondan korumada canlı ve inaktif aşılardan yararlanılmakta ve birçok ülkede bu aşıların yaygın olarak kullanılmakta olduğunu anlatan Karahan, şöyle devam etti: “En son aşılama yapıldıktan sonra 2 ay karantina sürecek. Şeker bayramı bitti. Kurban Bayramına 2 ay 10 gün var. Daha hala aşılamalar yapılıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak Cumartesi-Pazar günleri dahil olmak üzere aşılama çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Bu yazı kere okundu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İl Genel Meclisi Tam Kadro İle Açıldı
İl Genel Meclisi Tam Kadro İle Açıldı

Vali ŞAHİN ve Kaymakam YILDIZ’da il genel meclisinin toplantısına katıldı Edirne İl Genel Meclisinin 3 günlük Uzunköprü Maratonu’nun 2.

İŞTE CHP İL VE İLÇE BAŞKANININ GÖRMEDİĞİ MSJ
İŞTE CHP İL VE İLÇE BAŞKANININ GÖRMEDİĞİ MSJ

Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’ın danışmanı Ediz ÜN’ün 3.sıra adayı Gürkan GÜNESESER’e oy vermeyin açıklamalarını İl Başkanı

Sonunda Başardık…!
Sonunda Başardık…!

Gazetemizin ısrarla üstüne gittiği Yüksekokul eski binası Huzur Evi Olacak Uzunköprü Gazetesi olarak ısrarla “Unutuldu mu ?” “Kaderine mi