Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!

Ana Sayfa » Gündem » Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!
Paylaş
Tarih : 20 Ağustos 2013 - 10:53
Koyunlarda Çiçek Hastalığı Panik Yarattı…!

İlçe Tarım Müdürü KARAHAN; “Tüm ilçe ve merkezi ve köylerimizde aşılama çalışmalarımız devam ediyor.”

Edirne Merkez başta olmak üzere Uzunköprü’de de Kurban Bayramı öncesi, koyunlarda çiçek hastalığı çıktığı, bu nedenle 2 ay sürecek olan karantina süresi nedeniyle bu yıl kurbanlık satış yerleri açılmayabileceği belirtilirken, konu hakkında Uzunköprü İlçe Tarım Müdürü Halil KARAHAN’dan gazetemize bilgilendirme geldi.

15 Ekimde başlayacak olan ve 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı öncesi koyunlarda çiçek hastalığı çıktığı öğrenildi. İlçe Tarım Müdürü Karahan, Hastalığa karşı aşılama çalışmaların devam ettiğini ifade ederek en son yapılan aşıdan sonra ise 2 ay karantina süresinin bulunduğunu, Uzunköprü’de 15 gündür aşılama çalışmasının devam ettiğini Kurban Bayramına kadar ilçede bu sorunu ortadan kalkacağını düşündüklerini belirtti. Koyun çiçeği hastalığının 3-4 hafta kadar sürebileceğini vurgulayan Müdür Karahan hastalığın seyrinde bakım, besleme ve hijyen şartlarının büyük tesiri olduğunu ifade etti. Hayvanları enfeksiyondan korumada canlı ve inaktif aşılardan yararlanılmakta ve birçok ülkede bu aşıların yaygın olarak kullanılmakta olduğunu anlatan Karahan, şöyle devam etti: “En son aşılama yapıldıktan sonra 2 ay karantina sürecek. Şeker bayramı bitti. Kurban Bayramına 2 ay 10 gün var. Daha hala aşılamalar yapılıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak Cumartesi-Pazar günleri dahil olmak üzere aşılama çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Bu yazı 378 kere okundu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Hizmet Birliklerinde Yönetimler Seçildi…
Hizmet Birliklerinde Yönetimler Seçildi…

Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Su Birliği seçiminde İl Genel Meclisi ve Köy Muhtarlıkları seçimi yapıldı. Uzunköprü Kaymakamlığı Köylere

23 NİSAN’da Küçükler Koltuğa Oturdu…
23 NİSAN’da Küçükler Koltuğa Oturdu…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında 1 günlüğüne Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye başkanı

İyi ki Varsınız Çocuklar…!
İyi ki Varsınız Çocuklar…!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Adalet Meydanında kutlanacak Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çocuklara Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM)

Protected by صور اطفال