Açık
 • EURO 4.33
 • DOLAR 3.65

KREDİLİ BÜYÜME VE SAVAŞ EKONOMİSİNE HOŞ GELDİNİZ

Büyük büyük kredilerle şaşaalı binalar, devasa şantiyeler yarat ama asla üretme. Krediyle kurduğun 100 yıl azami ömürlü beton saltanatına vatandaşıda çek. Onuda kredi bataklığına sok. GSYIH tıkanıp ta o binalar artık satılamadığında, milyar dolarlık köprülerden, otoyollardan yeterli araç geçişi sağlanamadığında ya bat; ya yeni kredi ara yada 100 liralık sermayeni 10 liraya petrol şımarığı Arap […]
Yazarlar - 04 Ekim 2017 13:23 A A

Büyük büyük kredilerle şaşaalı binalar, devasa şantiyeler yarat ama asla üretme. Krediyle kurduğun 100 yıl azami ömürlü beton saltanatına vatandaşıda çek. Onuda kredi bataklığına sok. GSYIH tıkanıp ta o binalar artık satılamadığında, milyar dolarlık köprülerden, otoyollardan yeterli araç geçişi sağlanamadığında ya bat; ya yeni kredi ara yada 100 liralık sermayeni 10 liraya petrol şımarığı Arap kedilerine yükle. Gözünü boyadığın zavallı vatandaşıda bankalara yem et. Yetmedi Barzani’sinden, parmaksız çapulcu Ihvancılarına kadar 20 Milyar dolara yakın yardım yap; 5 milyon Suriyeli mülteciye 10 milyar dolar harca; birde git yandan çarklı yalakalarına trilyonlarca lira peşkeş çek.
Şuan ülkemizin içinde bulunduğu mali portrenin eskiz özeti bu işte. Bırakın katma değeri yüksek mal üretmeyi; üretmeyi bile unutmuş bir çakma ekonomi. Bursa sanayiden çıkma replika Bugatti kasasına 74 model hacı murat motoru montesi. Tutuyorlar birde bu cilalı taş devri aracını Frankfurt Autoshow’da sergiliyorlar. Yersen. Yiyoruz maalesef.
2016 yılı büyüme oranımız tüm makyajlara rağmen net 3%. Türkiye gibi ekonomiler için kritik sınır. Bunun farkında olan Ankara; klasik makyajın artık yeterli olmadığını görerek sene başında ciddi bir estetik operasyon kararı aldı. Türkiye Varlık Fonu (TVF). Fakat hatalı kullanıldığında tüm vücudu felç etme riski olan ama her şeyden önce orta vadeli bu operasyon tekniğinden önce 1993 model Kredi Garanti Fonu (KGF) pansumanına başladı.
Çoğunluğu kırmızı çizikli; kefalet sorunu olan 300.000’e yakın işletmeye KGF kefaletiyle 200 Milyar TL civarında kredi kullandırtıldı. Bankalar durumu anında fırsata çevirerek; sorunlu alacaklarını devlet kefaletiyle çözdüler ve batma noktasındaki bu şirketlere tekrar kapasitelerinin üzerinde kredi açtılar. Bu pansumanın kazananının bankalar olduğu açıkladıkları kar ve performans artış oranlarından açıkça belli.
İşin ötesi; devlet işletmelere 200 Milyar TL kefalet veriyor ama nakit krediler 2017 Haziran dönemi itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre % 22,4 artış yaşayarak 2 trilyon lirayı aşıyor. Tam 10 kat.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yaptığı açıklamada kurumsal kredilerin geçen yıla göre % 25,2 artarak 1,543 Milyar TL olduğunu söylüyor.
Aynı şekilde bireysel kredilerde % 14,3 artışla 483 Milyar TL’ye ulaşmış.Bireysel kredi kullananların sayısı son bir yılda 2,6 milyon artarak 29 milyon kişi olmuş. Kişi başı ortalama kredi miktarı 16,655 TL. Ben buna şu gözlede bakıyorum. Kredi başına düşen bu rakam aylık bazda ortalama gelirimizi 3.000 TL kabul edersek neredeyse yarısına tekamül ediyor.
Yani şu anki hayat standardımızın yarısı borç!
Söz konusu KGF pansumanı gelirimizin yarısını borç ödemesi olarak bizden geri alsada ekonomik verilere katkı yaptı elbette. Bunla da gurur duyuyor Ankara zaten.
Ardarda TV’lere çıkan, gazetelere beyanat veren ekonomi bürokrasisi diyorki; 2017 dört çeyrekte % 5 in üzerinde büyüme sağlayarak dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri sıralamasında en üste çıktık. Mali rakamlar ciddi bir kıpırdanma olduğunu gösteriyor gerçektende.
Mesela, üretim yöntemiyle GSYIH cari fiyatlarla %14,3 yükselerek, 641 milyar 584 milyon lira olarak gerçekleşmiş. Kabaca buna enflasyonda diyebilirsiniz. Kaldıki kötü olan enflasyon büyüme olmadan artan fiyat artışıdır ama büyüme %5 derken %15 enflasyon derseniz yapısal finans bağlamında aslında % 1,5 luk reel bir büyümeden bahsediyor olursunuz.
Sonuç olarak kağıt üzerinde evet büyümüş gözüksek de gerçek büyüme geçen yılın altında. Ve buna rağmen sürdürülebilir sınırların dışında bir kredi stoku gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Özet olarak sürdürülemez bir ekonomi politikası. Orta Vadeli Planda (OVP) açıklanan MTV (%40 değil % 60 !) ve gelir vergisi gibi kalemlere yapılan zamla fırtınalar kopartan ama zurnanın zırt dediği asıl deliğin içindeki 29 harici madde daha da vahim bir şeye işaret ediyor:
4 yıldır benim gibi ekonomi analizi yapanlar bas bas bağırıyor. İran ambargosuna ücretli köprü misyonumuz bitti; havuzun suyu artık hem az hem pis. 2002-2010 aktarım konsensüsünü ümmetçi ve Yeni Osmanlıcılık ütopyaları uğruna yok ettiler. Dolayısıyla SAVAŞ EKONOMİSİ ’ne giriyoruz. Bakmayın siz şimdi Ankara’dakilerin “Ne yapalım savunma sanayisi için şart dediğine”. Onlar şark kurnazlığıyla halkın milliyetçi zaafına oynuyor. Oysaki şunu açıkça söylemeliler: “16 yılda hiçbir hükümete nasip olamayacak bir şekilde 750 Milyar Dolar kasamıza girdi ama bizde maalesef bunu taşa toprağa yatırdık. Aşiretçilere, şıhlara dağıttık. Maalesef şimdi batıyoruz. Memur maaşlarını bile ödeyemeyecek bir geri ivmedeyiz. Vergileri arttırmaktan başka çaremiz yok” Yani? Savaş Ekonomisi Yani? Kısa vadede vergi bindirme operasyonu. OVP falan masal. Savunma bilmemnede Deli Dumrul efsanesi. Allah yardımcımız olsun. Ama altını bir kez daha çizmem gerekir ki esas dikkat etmemiz gereken şey torunlarımızın henüz giymediği hatta var dahi olmayan donlarına kadar tüm milli sermayeyi eline alan Türkiye Varlık Fonu’dur! Ben fonun çarçur edilmesinden keza vergi zulmüne de razıyım. Hatta “gerçekten” milli menfaatler için olacaksa savaşada. Fakat ne yazık ki mevcut kadronun fonu doğru kullanılacağına inanmıyorum.

 

Yazarlar - 13:23 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Delegesi Başkanına Koştu
  AK Parti Uzunköprü İlçe kongresine parti genel merkezinden aldığı güç ile tek liste ile giren İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz’a, partililerde kongrede sağladığı yoğun katılım ile desteğini gösterdi. Erken saatlerde ilçe merkez ve köylerinden gelerek kongrenin gerçekleşeceği solonu dolduran partililerin yanı sıra, tek liste olmasına rağmen 400 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu AK Parti Uzunköprü ilçe […]
 • 02
  Madam NİNO bu seferde Keşan’da yakayı ele verdi
  Yaklaşık 18 gün önce ilçemiz Cumhuriyet mahallesinde 2013 yılından beri ilçe de vizesiz olarak ikamet ettiği tespit edilen Madam Nino lakaplı yabancı uyruklu kadın, Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin düzenlediği operasyon sonrasında yakalanmış ve ardından sınır dışı edilme istemi ile Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edilmişti. Hakkında, yut dışından gelen yabancı uyruklu kadınlara iş […]
 • 03
  Emniyet Müdürü Mustafa Tekin’e Sevgi Seli
  Uzunköprü Emniyet Müdürlüğü görevine atandığı ilk andan itibaren, Uzunköprü’de ki emniyet sorunları tespiti konusunda yaptığı çalışmalar ile saptadığı, ayrıca vatandaşlar tarafından dile getirilen sorunların giderilmesi noktasında vakit kaybetmeden harekete geçen Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tekin, kısa sürede Uzunköprülülerin takdirini kazandı. İlk iş olarak ilçe merkezinde faaliyet gösteren ve yabancı uyruklu kadınların yoğun bir şekilde […]
 • 04
  Kılıçdaroğlu, 3 Kasım’da Uzunköprü’de
  Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilçemizde ağırlamaktan onur duyacağız.” CHP Edirne İl Başkanı ve Edirne’nin CHP’li belediye başkanları önceki gün Ankara’ya giderek CHP Grup toplantısına katıldıktan sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’ deki makam odasında ziyaret ettiler. 3 Kasım’da Edirne il Başkanlığı Binasını ve CHP’li belediye başkanlıklarının hizmetlerinin açılışını yapacak olan […]
 • 05
  Halk Toplantısı Küçük Şehşuvarbey’de yapıldı
  İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Genelgesi gereği, kolluk kuvvetleri, kamu görevlileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kuruluşların yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlarımızın katılımıyla her ay düzenli olarak ayrı bir yerde yapılması planlanan “Halk İle Buluşma Günü” toplantılarının Ekim ayı toplantısı dün Küçük Şehşuvarbey mahallesinde gerçekleşti. Mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıya; Kaymakam Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye […]

YAZARLARIMIZ