10° Kapalı
 • EURO
 • DOLAR

MAĞDUR EDİLMEYEN(!) İŞÇİLER, İŞİ BASİTE İNDİREN BİR TAKIM KİŞİLER

Özlem Becan’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte; ilanıdır, başvurusudur, mülakatıdır hepsinin içerisinde olduğu, göz açıp kapatıncaya kadar tamamlanan sürecin ardından belediyemizde istihdam edilen işçi kardeşlerimizin/arkadaşlarımızın üzerinden yaşanan “liyakat” konu başlıklı tartışmaya dair bir önce ki yazımda düşüncelerimi kaleme almıştım. Başkan Becan’ın bile video işlerine girip özetle “BENİM Kİ KARA AMA SİZİNKİ DAHA KARA” demek zorunda kaldığı/bırakıldığı […]
Yazarlar - 18 Eylül 2020 11:02 A A

Özlem Becan’ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte; ilanıdır, başvurusudur, mülakatıdır hepsinin içerisinde olduğu, göz açıp kapatıncaya kadar tamamlanan sürecin ardından belediyemizde istihdam edilen işçi kardeşlerimizin/arkadaşlarımızın üzerinden yaşanan “liyakat” konu başlıklı tartışmaya dair bir önce ki yazımda düşüncelerimi kaleme almıştım.

Başkan Becan’ın bile video işlerine girip özetle “BENİM Kİ KARA AMA SİZİNKİ DAHA KARA” demek zorunda kaldığı/bırakıldığı ve sizlerin yıllardır karşı kıyıyı işaret etmenize rağmen nehrin bu yakasında da aynı balığın yakalandığına vakıf olmanızın ya da yüzünüze çarpılmasının ardından, belediye işçi alımlarına yönelik daha fazla lakırdı yapmanın anlamsız olacağını düşünüyorum.

O yüzdendir ki yine daha önce CİDDİ olarak kaleme aldığım ama bazı kişiler, daha doğrusu bir takım kişiler tarafından BASİTE indirgenmeye çalışılan ve yine Eylül ayı meclisinde gündeme gelen KAMU ZARARI dolasıyla da KİŞİ BORCU tartışmaları üzerinden birkaç kelam edeceğim.

Hani şu belediyede ki işlerinden atılmalarına rağmen, lütfedip(!) kıdem tazminatlarını ödedikleri için “MAĞDUR ETMEDİK” diyebildikleri işçilerin; açmış oldukları işe iade davasında işçi mahkemesi tarafından kendilerine ödenmesine karar verilen tazminat meselesi yar ya… İşte O mesele

Daha önce de belirttiğim üzere Uzunköprü Belediyesinde ki işlerine son verilen işçilerin, işe dönüş davalarında sebepsiz yere işlerinden atıldıkları(!) için mahkeme tarafından almaya hak kazanacakları her kuruş tazminat kamu zarardır ve kamuda zarara sebebiyet veren kişiler bunun maddi sorumluluğunu üstlenmek zorundadır.  Örneklerinin bolca olduğu bu durumu söyleyebilmek/ön görebilmek içinde hukuk fakültesini bitirmeye gerek yoktur.

Mahkemelerin mağdur edildiğine kanaat getirdiği işçilere yönelik hükmettiği tazminat bedeli de fesih ve kıdeme göre en az 4- en fazla 8 ay + sosyal haklar olacak şekilde karara bağlanır.  Yok, mahkeme kararına rağmen ben bu işçileri geri almayacağım derseniz tarifeniz ikiye katlanır.

İşçilerin hizmet vermemesine rağmen belediyeden almaya daha doğrusu Uzunköprü halkına hizmet için oluşturulan bütçeye ek mali yükümlülük getiren her delikli kuruş KAMU ZARARI teşkil eder. Ve bu kamu zararı; gerçekleştirme görevlisinin tüm mızmızlanmalarına, yok öyle bir şey demelerine, bir takım medya abartıyorlar söylemlerine rağmen 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 53 üncü maddesi gereği faizleri ile birlikte tahsil edilir.

Bu tahsil edilecek ücrette; belediyeden atılan ve işe geri dönüş davasını kazanan işçiler için mahkemenin vereceği karar, mahkeme kararına yönelik belediyenin tasarrufu, avukatlık ücreti derken yuvarlak hesap on kişi için 150 BİN TL ile 400 BİN TL arasında değişir.

***

Dedim ya bunları bilmek için hukuk fakültesini bitirmeye gerek yok diye;

Belediye Başkanımız Özlem Becan’da avukat olmamasına rağmen bu durumu biliyor ve almış olduğu kararın arkasında duracağını, yani hukuken ispat edemese de haklı olarak iş akdine son verdiğini düşündüğü işçileri mahkemenin tazminata hükmetmesine rağmen, kamu zararı da olsa “gerekirse cepten öderiz” diyerek asla geri adım atmayacağını ısrarla dile getiriyor. Her ne kadar ekmeğinden olan emekçiler için üzgün olsam da; Bir adım geri attığında ipin ucunun kaçacağı düşüncesiyle yöneticilik adına sergilemiş olduğu dik duruş için Belediye Başkanı Özlem Becan’ı tebrik ederim.

***

Buraya kadar her şey tamamda, anlayamadığım ya da yanlış mı anladım? Dediğim bir nokta var ki oda belediye başkanı Özlem Becan’ın işçilere yönelik bu keskin bu tavrına rağmen, CHP Belediye Meclis üyesi Av. Edip Can Yayalar’ın yine Eylül ayı meclis toplantısında söylemiş olduğu sözler.

Başkan Becan’ın ardından tartışmaya “bu konu teknik bir konu” diyerek dahil olan Avukat Yayalar diyor ki;

 “Yargıda ki olay işe iade davasıdır. İşten ayrılan herkesin tazminatları (kıdem tazminatları) ödenmiştir. Maddi açıdan kimsenin mağduriyeti söz konusu değildir. Mahkeme işe iade kararı verirse ve karar kesinleşirse işçilerin tazminatları ödendiği için almadıkları maddi hakları tazminatlarından mahsup edilerek ödenir. Sanıldığı kadar, basının abarttığı kadar, bir takım basının abarttığı kadar bir mağduriyet yok. Özellikle işten çıkışlar söz konusu olduktan sonra abartılı yayınlar yapıldı.  Ama bu maddi bir mağduriyet değildir. Kamusal zarar anlatıldığı kadar değildir.”

***

Sizi bilmem ama benim meclis üyemizin açıklamasından anladığım;

 • Bir sabah performansınız düşük diyerek elinize emeğinizin karşılığı olan kıdem tazminatınız tutuşturulup kapının önüne koyulsanız dahi; Hastanız mı var? Bakmakla yükümlü olduğunuz aileniz mi var? Fark etmeksizin maddi olarak mağdur edilmemiş sayılırsınız.
 • Mahkemenin işe iade kararı kesinleşmesinin ardından, işçilerin mahkeme tarafından belirlenen tazminatları (hak kayıpları), ödenmiş olan kıdem tazminatlarından mahsup edilir.
 • Kamu zararı vardır fakat abartıldığı kadar çok değildir.

Kamu zararının çokluğu azlığı cüzdanla, işçilerin mağduriyetleri ise vicdanla alakalı olduğu için yorumu sizlere bırakıp, izninizle ben “MAHSUPLAŞMA” kısmı hakkında birkaç lakırdı edeceğim.

Sordum soruşturdum yetmedi üzerine birde kendim araştırdım ve işçi davalarında mahkeme tarafından belirlenen tazminata (hak kaybına) dair mahsuplaşma OLAYININ İŞÇİLERİN İŞE ALINMA KARARININ ARDINDAN yapılabileceğini öğrendim.

Nasıl mı? Belediye olarak işten çıkardığınız bir işçiye 10 Bin TL kıdem tazminatı ödediyseniz ve O işçi için, mahkeme işe iade kararı verilip birde öğreğin 4 aylık maaşının karşılığı olan 15 Bin TL hak kaybının ödenmesine hükmettiyse;

Belediye olarak işe dönüşüne onay verdiğiniz işçi ile MAHSUPLAŞIR 10 Bin TL’lik ödenmiş olan kıdem tazminatı işten çıkarılmamış gibi saklı kalmak şartıyla 5 Bin TL’yi öder sorumluluklarınızı yerine getirmiş olursunuz.  Böylelikle de kasanızdan o gün çıkan para 5 Bin TL ama buna karşı yanlış bir karara imza atarak fiilen çalışmasına engel olduğunuz işçiye ödediğiniz 15 Bin TL maaş karşılığında kamunun zararı da 15 Bin TL olarak gerçekleşir.

(Mahkeme tarafından belirlenen işe dönüş tazminatı, işçiye ödenen kıdem tazminatından az olursa, işe başlayacak olan işçi belediyeye iade yapar, kasaya para girer ama bu durum kamunun zarara uğradığı gerçeğini değişmez.)

Yok, ben mahkemenin kararına rağmen bu arkadaşı işe almayacağım derseniz ödemiş olduğunuz 10 TL Kıdem tazminatının üzerine her hangi bir MAHSUPLAŞMA OLMADAN yaklaşık 30 Bin TL’yi bulacak işe başlatmama tazminatını öder, sorumluluklarınızı yerine getirirsiniz. Kasanızdan bir işçi için o gün çıkan parada, kamu zararı olarak konuşulacak parada 30 Bin TL olur.

Belediye Başkanı Özlem Becan ile CHP Belediye Meclis Üyesi Edip Can Yayalar arasında; işçilerin işe başlatılmasına dair cümleler arasına sıkıştırılan fikir ayrılığına dair kimin kılıcının daha keskin olacağı bilinmez ama belediyeden atılan işçilerin verdiği hukuk mücadelesinin sonunda, adalet er ya da geç kılıcının ucunu birilerine batıracaktır.

 

 

Yazarlar - 11:02 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  UZUNKÖPRÜ HÜKÜMET KONAĞI PROJESİ 2022 YILINDA BAŞLIYOR
  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile TBMM’de bir araya gelen TBMM KEFEK Başkanı- AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Uzunköprü yeni Hükümet Konağı Projesinin yapımına 2022 yılı içerisinde başlanacağını müjdeledi. Bakan Soylu ile yaptığı görüşmede Edirne ile ilgili istişarelerde bulunduklarını ileten Aksal Edirne’de Bakanlığımızın bünyesinde devam eden ve planlanan yatırımlara dair görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Destek ve […]
 • 02
  ZİRAAT ODASI’NDAN ÜYELERİNE BİR HİZMET DAHA
  Uzunköprü Ziraat Odası satışını yaptığı tohum ve gübreleri nakliye ve hammaliye ücreti talep etmeden üreticilere ulaştırıyor. Son dönemde ilçemizde tarım alanında yaptığı çalışmalar ile kamuoyunun büyük takdirini gören Uzunköprü Ziraat Odası Başkanlığı, bir yenilikçi projeye daha imza attı. Bünyesine kattığına Tarım Danışmanları ile üreticilere 7/24 saat destek veren Uzunköprü Ziraat Odası, ücretsiz danışmanlık desteğinin yanı […]
 • 03
  AK PARTİ İL BAŞKANI İBA’DAN 1 GÜNDE 7 KÖY ZİYARETİ
  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Başkanı Belgin İba ve beraberindeki heyet ilçemize bağlı köylere yönelik  başlattığı ziyaretler kapsamında geçtiğimiz gün Aslıhan, Sazlımalkoç, Danışment, Bıldırköy, Ömerbey, Başağıl ve Malkoç Köylerini ziyaret ettiler. Ziyaret programında AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin ve yönetim kurulu üyeleri , AK Parti Grup Başkanvekili ve aynı zamanda […]
 • 04
  İYİ PARTİ 4 YAŞINDA
  25 Ekim 2017’de kurulan ve Türk siyasetine yeni bir soluk getiren İYİ Parti, 4. yaşını kutlamaya hazırlanıyor . İYİ Parti  ilçe başkanı İbrahim Erkal , partilerinin Meral Akşener liderliğinde 25 Ekim 2017 tarihinde kurulduğunu ve kısa süre sonra halkın takdiri ile TBMM’de yerini aldığını ifade ederek “İYİ’ler hareketinin 4. Yılı kutlu olsun” dedi.  İlçe Başkanı […]
 • 05
  CHP’li kadınlardan dayanışma kahvaltısı
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uzunköprü İlçe Kadın Kolları tarafından “Dayanışma Kahvaltısı” düzenleniyor. 31 Ekim 2021 Pazar günü saat 10.00’da Uzunköprü Belediye Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleştirilecek kahvaltı hakkında açıklamalarda bulunan CHP Uzunköprü İlçe Kadın Kolları Başkanı Duriye Sezer; “Yaklaşık 2 senedir pandemi nedeniyle bir araya gelemeyen kadın üyelerimizle bir araya gelmek birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek adına “Dayanışma […]

YAZARLARIMIZ

Sütçüler escort bayan Sandıklı escort bayan Piraziz escort bayan Çan escort bayan Kangal escort bayan Vakfıkebir escort bayan Pazarcık escort bayan Gelibolu escort bayan Sürmene escort bayan Siverek escort bayan Kızıltepe escort Diyarbakır mutlu son