Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

Trakya’nın yurtdışı sevdalısı belediye başkanı kim?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2 yıl içerisinde, 185 çıkış yaparak toplam 557 gün yurtdışında kaldığını söylediği muhalefet partili ilçe belediye başkanının, Trakya’dan olduğu iddia edildi.
Gündem - 23 Kasım 2017 10:41 A A

İçişleri Bakanlığı tarafından Ekim 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarının Bakanlık’tan yazılı izin almadan yurtdışına çıkma yasağı getirmişti. Belediye başkanlarının kendi imkânlarıyla yapacağı yurt dışı çıkışlarını da kapsayan düzenleme, uygulamaya girmesinin ardından bu güne kadar birçok eleştirinin de odak noktası oldu.

Son olarak geçtiğimiz gün toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde kendine yer bulmayı başaran “belediye başkanları yurt dışı çıkış düzenlemesi”, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile gözlerin muhalefet ilçe belediyelerine çevrilmesine neden oldu.

“2 YILDA 185 ÇIKIŞ YAPMIŞ, 557 GÜN YURT DIŞINDA KALMIŞ’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kendisine yöneltilen eleştirilere cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz konusu düzenleme hakkında yapmış olduğu açıklamada; “Partisini söylemeyeyim, ilçesini de söylemeyeyim, bu yasak gelene kadar toplam 185 çıkış yapmış, 557 gün yurt dışında kalmış” sözleri ile yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu.

“MUHALEFET PARTİLİ BAŞKAN TRAKYA’DAN”

Bakan Soylu’nun bu açıklamasının ardından merak edilen ilçe belediye başkanı hakkında bir iddiada Habertürk gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya tarafından kaleme alındı.

Muharrem Sarıkaya, 22.11.2017 tarihli Habertürk gazetesinde yayımlanan köşe yazısında; “O başkan Trakya’dan; bir muhalefet partisinin belediye başkanı” iddialarında bulundu.

 

“TRAKYALI BELEDİYE BAŞKANI İŞBİLEN Mİ?”

Sarıkaya tarafından kaleme alınan bu yazının geniş yankı bulmasının ardından, ilçemiz kamuoyunda da gözler Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’e çevrildi.

Uzunköprü’de sıkça yurtdışına çıktığı konuşulan ve bu konuda sık sık eleştirilere maruz kalan Başkan İşbilen’in yurtdışı çıkış rekortmeni belediye başkanı olup olmadığı henüz kesinleşmemişken, kamuoyu bu konuda Başkan İşbilen’in bir açıklama yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyor.

İşte Habertürk gazetesinin 22.11.2017 tarihli sayısında yer alan Muharrem Sarıkaya’nın “O başkan Trakya’dan” başlıklı yazısı;

“O başkan Trakya’dan

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, komisyonda bakanlığının bütçe görüşmesi sırasında söylediğinde rakamda yanlış anlaşılma olduğunu düşünmüştüm.

Verdiği rakama göre, 2014-2016 arasında bir belediye başkanı 185 kez çıkış yapıp 557 gün yurtdışında kalmıştı.

TBMM’de dün AK Parti Grubu girişinde ve çıkışında Soylu ile sohbet etme fırsatı buldum.

“Rakamda bir yanlışlık olmasın?” dedim, her zamanki sakin üslubu içinde gülümseyerek, “Yoo doğru… Verdiğim rakamların hepsi tespitli rakamlar” dedi.

Bu rakam, o belediye başkanının iki yıl içinde ancak 173 gün makamında kaldığını gösteriyor.

Yani, haftanın iki günü makamında kalıp geri kalan bölümünde yurtdışında olmuş…

Daha ilerisi, 185 kez yurtdışına çıkmış olmak da neredeyse her üç günde bir gümrük kapısından çıkış yapmak anlamına geliyor.

Bakan Soylu’ya bu belediye başkanının kim olduğunu sordum.

“İsim vermem…” demekle yetindi.

“O zaman siz de görev yerini söyleyin” dedim, gülmeye başladı.

Sonunda muhalefet belediye başkanlarından biri olduğunu belirtmekle yetindi.

Bir sağlık sorunu nedeniyle mi, yoksa başka gerekçelerle mi bu kadar çok giriş-çıkış yaptığını sorduğumda ise yanıtı kısa oldu:

“Keyfi nedenlerle…”

BAŞKALARI DA VAR

Grup çıkışında yeniden karşılaştık.

Bütçe görüşmeleri sırasında bazı milletvekillerinin, belediye başkanlarının yurtdışına çıkışında izin alma zorunluluğu getirdiğine gösterdiği tepkiyi anımsattı.

“Vatandaşın verdiği belediye başkanlığı görevine niçin geldi, kamu görevini yapmak için değil mi? Bunlar öyle uluslararası falan bir iş yapıyor da değiller. Neden gidip geldiklerini de biliyoruz…”

Aynı dönemde, “428, 334, 274, 234 gününü yurtdışında geçirmiş belediye başkanlarının da olduğunu” söyledi.

Yurtdışına çıkışların İçişleri Bakanı’nın iznine bağlandığından bu yana bu kişilerin seyahatlerinin “gerçek nedenlere” döndüğünü de belirtti.

Bakan Soylu, bu sürede AK Partili 347, CHP’li 165, MHP’li de 48 belediye başkanına izin verildiğini belirtip ekledi:

“Eğer eşi ve çocuklarıyla tatile gidecekse izin veriyoruz. Çocuğu yurtdışındaysa ve görmeye gidecekse de insani nedenle hemen izin veriyoruz. Yurtdışında bir toplantı varsa veya belediyeyle ilgili bir konuda gidecekse de veriyoruz. Bir kısıtlama getirmiyoruz. Ancak keyfi nedenlerle süreklilik arz ederse onlara da vermiyoruz…”

HAFTA ORTASI GİDİYOR

Sözleri bitince bir daha üsteledim; iki yılda 557 gününü yurtdışında geçiren belediye başkanının adını vermekten yine kaçındı ve uzaklaştı.

Ardından yakın çevresine sordum, yanıtı buldum.

İçlerinden biri, “O başkan Trakya’dan; bir muhalefet partisinin belediye başkanı” dedi.

Bu kadar süre nasıl yurtdışına gidip geldiğini sorduğumda yanıtı daha ilginç oldu:

“Hafta ortasında Bulgaristan’a gidiyorlar. Sınıra yakın otellerde eğleniyorlar. Hafta başı da dönüyorlar. İki yılları, her hafta böyle geçmiş…”

Söz konusu belediye başkanının, yurtdışı giriş çıkışlarıyla ilgili sürenin kanıtlı olduğunu da bildirdi.

Anlaşılan o ki uluslararası nakliyat yapan TIR şoförünü geçmiş…”

Kaynak: www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/1723698-o-baskan-trakyadan

Gündem - 10:41 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  KAPALIYIZ…!!!
  Pazar günü mezarlık ziyareti yapmak için, Uzunköprü Şehir Mezarlığına giden vatandaşlar kilitli kapıyla karşılaştılar.  Mezarlık kapılarının saat 14.00’a gelmesine rağmen halen kapalı olmasına daha fazla kayıtsız kalmayan bir vatandaş “ 80 yaşındaki annemi, babamın mezarına götürebilmek için duvardan mı atlatmam gerekiyor? ” sözleri ile yaşanan duruma isyan etti. Hafta sonu olması vesilesi ile geride bıraktığımız […]
 • 02
  YILDIRIM, Sanayi Sitesi Başkanı YILMAZ’ı hedef aldı
  Veli Yıldırım; “ Sanayi sitemizde güvenlik yok, hizmet yok, ne yazık ki bunları dert eden başkan yok. Hasan Yılmaz’ın tek düşüncesi vekalet oylarla koltuğu sağlama almak.” Bir zamanlar Uzunköprü’nün can damarı konumunda bulunan, ancak yönetimsel eksiklikler ve ekonomik nedenlerden dolayı her geçen gün kepenklerin indiği Uzunköprü Sanayi Sitesinde sorunlar bir türlü bitmiyor. Yolların çukur ve […]
 • 03
  57 Yıllık Tecrübe ile Uzunköprü’yü Dünyaya Tanıtıyor
  Küçük bir sanayi atölyesinden başlayarak dünya firmalarına iş yapan bir hale gelen AR-İŞ Makine, ülkemiz ihracatına büyük katkı sunmaya devam ediyor . İlçemizin makine sanayi konusunda yaptığı projeler ile Uzunköprü’müzün dünyaya açılan penceresi olan AR-İŞ Makine aldığı işler ve yaptığı çalışmalar ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. 1960 yılında Mustafa Peközcan tarafından torna ve […]
 • 04
  Kaçar ve Çevreciler Bir Kez Daha Kazandı
  Edirne’nin Keşan ilçesinde açılan kalker ve taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Saros Körfezi kıyısındaki, ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi’ ilan edilen ve Bakanlığın ‘ÇED raporu gereksizdir’ kararı verdiği ormanlık alanlarla ilgili açılan davada mahkeme, ‘ÇED gereklidir’ kararı verdi. Keşan’a bağlı Mecidiye köyünün Saros Körfezi kıyısındaki ormanlık alan, […]
 • 05
  Gülen Yüzler Ekibi, Yüzleri Güldürmeye Devam Ediyor
  Köylerimizde ki okullara verdikleri destek ile öğrencilerin yüzlerini güldüren, Gülen Yüzlere Uzanan Eller ekibi bu kez İpsala Özel Yeni Hayat Bakım Merkezi’ni ziyaret ederek orada bulunan vatandaşların yüzünü güldürdü. Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, gönüllü öğrencileri tarafından hayata geçirilen “Gülen Yüzlere Uzanan Eller Projesi” sorumlusu Büşra Yılmaz, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yılmaz; “Aile, […]

YAZARLARIMIZ