• EURO 4.52
 • DOLAR 3.84

Trakya’nın yurtdışı sevdalısı belediye başkanı kim?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2 yıl içerisinde, 185 çıkış yaparak toplam 557 gün yurtdışında kaldığını söylediği muhalefet partili ilçe belediye başkanının, Trakya’dan olduğu iddia edildi.
Gündem - 23 Kasım 2017 10:41 A A

İçişleri Bakanlığı tarafından Ekim 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarının Bakanlık’tan yazılı izin almadan yurtdışına çıkma yasağı getirmişti. Belediye başkanlarının kendi imkânlarıyla yapacağı yurt dışı çıkışlarını da kapsayan düzenleme, uygulamaya girmesinin ardından bu güne kadar birçok eleştirinin de odak noktası oldu.

Son olarak geçtiğimiz gün toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde kendine yer bulmayı başaran “belediye başkanları yurt dışı çıkış düzenlemesi”, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile gözlerin muhalefet ilçe belediyelerine çevrilmesine neden oldu.

“2 YILDA 185 ÇIKIŞ YAPMIŞ, 557 GÜN YURT DIŞINDA KALMIŞ’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kendisine yöneltilen eleştirilere cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz konusu düzenleme hakkında yapmış olduğu açıklamada; “Partisini söylemeyeyim, ilçesini de söylemeyeyim, bu yasak gelene kadar toplam 185 çıkış yapmış, 557 gün yurt dışında kalmış” sözleri ile yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu.

“MUHALEFET PARTİLİ BAŞKAN TRAKYA’DAN”

Bakan Soylu’nun bu açıklamasının ardından merak edilen ilçe belediye başkanı hakkında bir iddiada Habertürk gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya tarafından kaleme alındı.

Muharrem Sarıkaya, 22.11.2017 tarihli Habertürk gazetesinde yayımlanan köşe yazısında; “O başkan Trakya’dan; bir muhalefet partisinin belediye başkanı” iddialarında bulundu.

 

“TRAKYALI BELEDİYE BAŞKANI İŞBİLEN Mİ?”

Sarıkaya tarafından kaleme alınan bu yazının geniş yankı bulmasının ardından, ilçemiz kamuoyunda da gözler Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’e çevrildi.

Uzunköprü’de sıkça yurtdışına çıktığı konuşulan ve bu konuda sık sık eleştirilere maruz kalan Başkan İşbilen’in yurtdışı çıkış rekortmeni belediye başkanı olup olmadığı henüz kesinleşmemişken, kamuoyu bu konuda Başkan İşbilen’in bir açıklama yapılıp yapılmayacağını merakla bekliyor.

İşte Habertürk gazetesinin 22.11.2017 tarihli sayısında yer alan Muharrem Sarıkaya’nın “O başkan Trakya’dan” başlıklı yazısı;

“O başkan Trakya’dan

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, komisyonda bakanlığının bütçe görüşmesi sırasında söylediğinde rakamda yanlış anlaşılma olduğunu düşünmüştüm.

Verdiği rakama göre, 2014-2016 arasında bir belediye başkanı 185 kez çıkış yapıp 557 gün yurtdışında kalmıştı.

TBMM’de dün AK Parti Grubu girişinde ve çıkışında Soylu ile sohbet etme fırsatı buldum.

“Rakamda bir yanlışlık olmasın?” dedim, her zamanki sakin üslubu içinde gülümseyerek, “Yoo doğru… Verdiğim rakamların hepsi tespitli rakamlar” dedi.

Bu rakam, o belediye başkanının iki yıl içinde ancak 173 gün makamında kaldığını gösteriyor.

Yani, haftanın iki günü makamında kalıp geri kalan bölümünde yurtdışında olmuş…

Daha ilerisi, 185 kez yurtdışına çıkmış olmak da neredeyse her üç günde bir gümrük kapısından çıkış yapmak anlamına geliyor.

Bakan Soylu’ya bu belediye başkanının kim olduğunu sordum.

“İsim vermem…” demekle yetindi.

“O zaman siz de görev yerini söyleyin” dedim, gülmeye başladı.

Sonunda muhalefet belediye başkanlarından biri olduğunu belirtmekle yetindi.

Bir sağlık sorunu nedeniyle mi, yoksa başka gerekçelerle mi bu kadar çok giriş-çıkış yaptığını sorduğumda ise yanıtı kısa oldu:

“Keyfi nedenlerle…”

BAŞKALARI DA VAR

Grup çıkışında yeniden karşılaştık.

Bütçe görüşmeleri sırasında bazı milletvekillerinin, belediye başkanlarının yurtdışına çıkışında izin alma zorunluluğu getirdiğine gösterdiği tepkiyi anımsattı.

“Vatandaşın verdiği belediye başkanlığı görevine niçin geldi, kamu görevini yapmak için değil mi? Bunlar öyle uluslararası falan bir iş yapıyor da değiller. Neden gidip geldiklerini de biliyoruz…”

Aynı dönemde, “428, 334, 274, 234 gününü yurtdışında geçirmiş belediye başkanlarının da olduğunu” söyledi.

Yurtdışına çıkışların İçişleri Bakanı’nın iznine bağlandığından bu yana bu kişilerin seyahatlerinin “gerçek nedenlere” döndüğünü de belirtti.

Bakan Soylu, bu sürede AK Partili 347, CHP’li 165, MHP’li de 48 belediye başkanına izin verildiğini belirtip ekledi:

“Eğer eşi ve çocuklarıyla tatile gidecekse izin veriyoruz. Çocuğu yurtdışındaysa ve görmeye gidecekse de insani nedenle hemen izin veriyoruz. Yurtdışında bir toplantı varsa veya belediyeyle ilgili bir konuda gidecekse de veriyoruz. Bir kısıtlama getirmiyoruz. Ancak keyfi nedenlerle süreklilik arz ederse onlara da vermiyoruz…”

HAFTA ORTASI GİDİYOR

Sözleri bitince bir daha üsteledim; iki yılda 557 gününü yurtdışında geçiren belediye başkanının adını vermekten yine kaçındı ve uzaklaştı.

Ardından yakın çevresine sordum, yanıtı buldum.

İçlerinden biri, “O başkan Trakya’dan; bir muhalefet partisinin belediye başkanı” dedi.

Bu kadar süre nasıl yurtdışına gidip geldiğini sorduğumda yanıtı daha ilginç oldu:

“Hafta ortasında Bulgaristan’a gidiyorlar. Sınıra yakın otellerde eğleniyorlar. Hafta başı da dönüyorlar. İki yılları, her hafta böyle geçmiş…”

Söz konusu belediye başkanının, yurtdışı giriş çıkışlarıyla ilgili sürenin kanıtlı olduğunu da bildirdi.

Anlaşılan o ki uluslararası nakliyat yapan TIR şoförünü geçmiş…”

Kaynak: www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/1723698-o-baskan-trakyadan

Gündem - 10:41 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  CHP’de Devir Teslim Töreni
  3 Aralık tarihinde gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi Uzunköprü İlçe kongresinde ilçe başkanı seçilen Özlem Becan, dün CHP ilçe binasında düzenlenen törenle görevi eski ilçe başkanı İnanç Sülüş’ten devir aldı. Düzenlenen devir teslim törenine Belediye Başkan vekili Necmettin Akın, eski ilçe başkanı İnanç Sülüş, ilçe kongresinde aday olan Osman Aydın ile birlikte çok sayıda partili katıldı. […]
 • 02
  Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor
  Son dönemde Uzunköprü Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından uyuşturucu satışı ve kullanımına yönelik denetimler hız kazanmıştı. Uzunköprü halkının büyük takdirini kazanan uyuşturucu ile mücadele konusunda Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız gazetemize açıklamalarda bulundu. Uzunköprü Kaymakamlığı Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, özellikle ailelere çağrıda bulunarak “Bizlere düşen görev kadar […]
 • 03
  Uzunköprü Kudüs için toplanıyor
  ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim” açıklamasından sonra Türkiye ve dünya üzerinde hızla yayılan tepki açıklamaları devam ediyor. İlçemizde de Kudüs’e sahip çıkmak üzere kısa sürede oluşturulan Uzunköprü Kudüs Platformu bugün tepkisini bir bildiri ile paylaşacak. Bugün […]
 • 04
  Çağrı Tava Ciğer Salonu Uzunköprülülerin hizmetine açıldı
  Çağrı Tava Ciğer ve Izgara Salonu 07 Aralık 2017 Perşembe saat 12.00’ de Uzunköprü halkının hizmetine açıldı. Çağrı Tava Ciğer ve Izgara Salonunun açılışına Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Belediye Başkan vekili Necmettin Akın, AK Parti İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, CHP ilçe başkanı Özlem Becan, MHP ilçe Başkanı Ayhan Yeni, UTSO Başkanı Ercan İhtiyar, CHP eski […]
 • 05
  Başkan Yeni’den Kudüs Açıklaması
  MHP Uzunköprü İlçe Başkanı Ayhan Yeni; “ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini asla tasvip etmiyoruz” Milliyetçi Hareket Partisi Uzunköprü İlçe Başkanı Ayhan Yeni, ABD Başkanı Donald Trump’ın dünyayı sarsan Kudüs kararına ilişkin “Ortadoğu’yu mahvedecek “zaman ayarlı bomba” açıklamasında bulundu. Başkan Ayhan Yeni, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında “ABD başkanı Trump’un Kudüs’ü […]

YAZARLARIMIZ