Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

Trenlerini Geri İstiyorlar

Demirtaş Mahallesi sakinleri; Verilen Sözlerin Tutulmasını İstiyoruz.
Gündem - 23 Kasım 2017 10:30 A A

Trakya üzerindeki demiryolu ağında yapılan düzenleme çalışmalarının ardından 3 yıl sonra, 20 Ekim’de 2015 yılında başlanan Çerkezköy-Kapıkule-Çerkezköy ve Çerkezköy-Uzunköprü-Çerkezköy ekspres tren seferleri daha sonrasında 15 Şubat 2016 günü yolcu azlığına bağlı zarar ettiği gerekçesiyle TCDD tarafından durdurulmuştu.

Durdurulan tren seferleri ile ilgili olarak TCDD yaptığı açıklamada; “Söz konusu trenlerin çalıştığı dönem içerisindeki toplam gelirler toplam maliyetler ile mukayese edildiğinde gelirin gideri karşılama oranı yüzde 2’dir. Seferlerin bu şekilde işletilmesi verimli olmayacağından iptal edilmek zorunda kalınmıştır” denilmişti.

Uzunköprü – Çerkezköy tren seferlerinin iptal edilmesi kararının ardından Uzunköprü’de vatandaşlar ‘Trenimizi geri istiyoruz’ adı altında imza kampanyası başlatmış ve bu kapsamda 7 bin imza toplanmıştı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen,  toplanan imzaları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderilmesi için Uzunköprü Kaymakamlığına teslim etmişti.

Ancak bu konu hakkında hiçbir gelişme yaşanmaması umutlarını tren seferlerine bağlayan Uzunköprü Demirtaş mahallesinde yaşayan vatandaşları isyan ettirdi.

Dün konu hakkında Demirtaş (İstasyon) mahallesine giden gazetemiz muhabirine açıklamada bulunan vatandaşlar “Bizlere verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” dediler.

45 yıldır bakkal olarak mahallede hizmet veren Kemal Yılmaz isimli vatandaş, yıllardır mahallelerine gelen siyasilerin hep aynı sözleri verdiklerini, ancak ortada hiçbir çalışma olmadığını ifade etti.

Kemal Yılmaz; “Doğma büyüme burada oturuyorum.  Uzunköprü’nün en hareketli mahallerinden biri olan mahallemizde artık kuş uçmuyor. Nüfusu 2000’leri bulan bu mahallede şimdi 200 kişi bile oturmuyor. Neden çünkü tren çalışmıyor. Tren çalışsa bu mahalle bu kadar göç vermezdi. Çocuklarımız iş için burayı terk etmek zorunda kalmazdı. Ne oldu hepsi gitti. Çünkü kimse sözlerini tutmadı. Kaç tane bakan geldi geçti. Sonuç yok. Bırakın yurt dışı bağlantısı olmasın. Bu tren Çorlu-Çerkezköy’e çalışsın yeter. Bir an önce bizlere verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.” Dedi.

Gündem - 10:30 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  KAPALIYIZ…!!!
  Pazar günü mezarlık ziyareti yapmak için, Uzunköprü Şehir Mezarlığına giden vatandaşlar kilitli kapıyla karşılaştılar.  Mezarlık kapılarının saat 14.00’a gelmesine rağmen halen kapalı olmasına daha fazla kayıtsız kalmayan bir vatandaş “ 80 yaşındaki annemi, babamın mezarına götürebilmek için duvardan mı atlatmam gerekiyor? ” sözleri ile yaşanan duruma isyan etti. Hafta sonu olması vesilesi ile geride bıraktığımız […]
 • 02
  YILDIRIM, Sanayi Sitesi Başkanı YILMAZ’ı hedef aldı
  Veli Yıldırım; “ Sanayi sitemizde güvenlik yok, hizmet yok, ne yazık ki bunları dert eden başkan yok. Hasan Yılmaz’ın tek düşüncesi vekalet oylarla koltuğu sağlama almak.” Bir zamanlar Uzunköprü’nün can damarı konumunda bulunan, ancak yönetimsel eksiklikler ve ekonomik nedenlerden dolayı her geçen gün kepenklerin indiği Uzunköprü Sanayi Sitesinde sorunlar bir türlü bitmiyor. Yolların çukur ve […]
 • 03
  57 Yıllık Tecrübe ile Uzunköprü’yü Dünyaya Tanıtıyor
  Küçük bir sanayi atölyesinden başlayarak dünya firmalarına iş yapan bir hale gelen AR-İŞ Makine, ülkemiz ihracatına büyük katkı sunmaya devam ediyor . İlçemizin makine sanayi konusunda yaptığı projeler ile Uzunköprü’müzün dünyaya açılan penceresi olan AR-İŞ Makine aldığı işler ve yaptığı çalışmalar ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. 1960 yılında Mustafa Peközcan tarafından torna ve […]
 • 04
  Kaçar ve Çevreciler Bir Kez Daha Kazandı
  Edirne’nin Keşan ilçesinde açılan kalker ve taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Saros Körfezi kıyısındaki, ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi’ ilan edilen ve Bakanlığın ‘ÇED raporu gereksizdir’ kararı verdiği ormanlık alanlarla ilgili açılan davada mahkeme, ‘ÇED gereklidir’ kararı verdi. Keşan’a bağlı Mecidiye köyünün Saros Körfezi kıyısındaki ormanlık alan, […]
 • 05
  Gülen Yüzler Ekibi, Yüzleri Güldürmeye Devam Ediyor
  Köylerimizde ki okullara verdikleri destek ile öğrencilerin yüzlerini güldüren, Gülen Yüzlere Uzanan Eller ekibi bu kez İpsala Özel Yeni Hayat Bakım Merkezi’ni ziyaret ederek orada bulunan vatandaşların yüzünü güldürdü. Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, gönüllü öğrencileri tarafından hayata geçirilen “Gülen Yüzlere Uzanan Eller Projesi” sorumlusu Büşra Yılmaz, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yılmaz; “Aile, […]

YAZARLARIMIZ