Açık
 • EURO 4.33
 • DOLAR 3.65

UTSO 2018-2021 STRATEJİK PLANI’NA GÖRÜŞLER

Türkiye Cumhuriyeti devletinin tam 77 stratejik planı olduğunu biliyor muydunuz? Bilmeyenler için hemen özetleyim. 21 bakanlık var bunun 18 inde stratejik plan bulunuyor. Dış İşleri, Savunma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları haricindekiler hazırlamış yayınlamış. Diğerleri müdürlükler,başkanlıklar, TBMM falan böyle gidiyor. 77 resmi stratejik planın 31 tanesi 2017 senesinde; 12 tanesi 2018 yılında, 13 tanesi […]
Yazarlar - 05 Ekim 2017 13:10 A A

Türkiye Cumhuriyeti devletinin tam 77 stratejik planı olduğunu biliyor muydunuz? Bilmeyenler için hemen özetleyim.
21 bakanlık var bunun 18 inde stratejik plan bulunuyor. Dış İşleri, Savunma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları haricindekiler hazırlamış yayınlamış. Diğerleri müdürlükler,başkanlıklar, TBMM falan böyle gidiyor. 77 resmi stratejik planın 31 tanesi 2017 senesinde; 12 tanesi 2018 yılında, 13 tanesi 2019’da, 5 tanesi 2020 yılında ve 16 taneside 2021 de bitiyor. Bu 2021 de bitecek olanların 2017 de hazırlanmış olduğunu yani 4 yıllık hazırlandığını buraya not edelim. Bununla beraber sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (2015-2017) 2 yıllık stratejik bir plana sahip.
Ben bu 77 stratejik planının tamamını hatmettim. %90’ı parlak laforizmalardan ibaret. İşin doğrusuysa her fırsatta dile getirdiğim 2014-2018 dönemini kapsayan 10.Milli Kalkınma Planının içerisinde yeralan 25 Öncelikli Programdır. Keşke lafta kalmasa-idi-. Keşke AB muktesabatı, uyum muyumdan keza resmen tarafı olduğumuz 2020 itibarıyla başlayacak düşük karbonlu küresel iktisadi kalkınma metodolojilerine adaptasyona odaklansaydık. Hadi onuda bırakın isterdimki belediyesinden muhtarlığına, Beştepesinden müteşarlığına, TOBB’undan Ziraat Odalarına kadar her kadememizle en azından 193 ülkenin taraf olduğu 17 üst 169 alt başlıklı sürdürülebilir kalkınma hedeflerini (SDGs) temel vizyonumuz kılabilseydik.
Bu evrensel stratejilerin bir tanesini bile çağdaş bir dünya ülkesi gibi uygulamaya başlayabilseydik zaten stratejik planlarımızı 4 yıllık değil gayet net 2030 olarak belirlerdik. Buraya kadar demek istediğim şu: Stratejik Plan eğer uygulanmayacaksa nicelikten öte gitmiyor. Ama bize lazım olan nitelik!
Peki ya Uzunköprü’de durum nasıl?
Utanç çöplüğüne attığımız bir TEPAV raporumuz var hatırlıyorsunuz. Hani şu yüzbinlerce lira vererek hazırlattığımız ve karşılığında “Uzunköprü Dünyanın Merkezidir” maytapını aldığımız o ilkokul seviyesindeki sözde kalkınma stratejik belgemiz. Neyseki TOBB’un Uzunköprü şubeleri olan UTSO ve UZTB sonunda anladılarda millete bu Keşanlı ziraat profesörü eski Ak Partisi mv Necdet Budak güdümlü ilahi komedyayı daha fazla yedirmeye çalıştırmaktan vazgeçtiler. UZTB alivre mekanizmalı lisanslı depoculuk; UTSO’da islah org.sanayi bölgesi hamlesiyle yüreğimize su serpti.
Şimdi gelelim yazının ana konusuna. Hemen hemen bütün Ticaret ve Sanayi Odaları gibi UTSO’da akreditasyon sistematiği çerçevesinde 2014-2017 yıllarını kapsayan bir Stratejik Plan yaptı ve bugün 2018-2021 planının kamuya açık istişare toplantısını yapıyor. Önce 2014-2017 planından bahsedelim.
Şehrin ve odanın tanıtımıyla başlayan; stratejik bir planın temel öğelerini açıklayan ve en basit planlama öğelerinin özetlemesiyle devam etmiş; özetle niteliksiz bir önsöz kalıbıydı. Ama ilk olması itibarıyla kabul edilebilirdi. Bu yüzden kritiğe gerek görmedik. Şimdi miadını doldurduğu için eleştirilerimizi özetleyebiliriz.
Önce şu PAYDAŞLAR bölümünde yeralan ve etki/önem kritiğine göre yapılan puanlamayı beğenmemiştik. Mesela bölge milletvekilleriyle işbirliğine 10 puanlık bir önem verirken UZTB’ye verilen 8 puanı garipsedik. Heleki TEPAV’a 8 puan veripte; 2014-2023 bölgesel kalkınma planının sahibi Trakya Kalkınma Ajansına 6, genç ve kadın girişimciler kurullarına 4’er puanlık paydaşlık değeri verilmesini kesinlikle içerledik. Ya basına verilen 8 puana ne demeli? SWOT analizinde odanın markalaşamamasını tehdit olarak göreceksin ama Good Will Value’yı oluşturacak en önemli iletişim türevine yani basına 10 puanlık paydaş önemi vermeyeceksin!
Aynı şekilde bölgenin sürdülebilir kalkınmasına tehdit oluşturan problemlerin sıralandığı ve kısaca PEST denilen puantaj bölümüde insanı güldürüyor. Hangi birisini yazayım? Roman vatandaşlar nüfususun çoğunluğunu oluşturuyor denmiş ve bu problem olarak gösterilmiş. Otopark ta yazılmış mesela ne alakaysa. Ya arkadaşlar çarpık yapılaşma neyin nesi peki? Bunun şehrin kalkınmasıyla alakası ne? Baştan aşağıya sallama olduğu herhalinden belli bir PEST paretosu bu.
Ve SWOT analizi. Herkesin anlayacağı şekliyle güçlü-güçsüz yönler, tehditler ve fırsatlar. Önce şunu soracağım yıllar sonra sesli olarak. Bu stratejik plan UTSO’nun kurumsal niteliğine yönelikmi yoksa UTSO’nun asli görevi olan şehre nitelikli bir iktisadi kalkınma ivmesi kazandırmasına yönelikmi? SWOT’ta bile bu 2 değer birbirine girmiş. Fakat esas bizlerdi bağlayan şey şu: SWOT 204-2017 dönemini kapsıyor. Bu 3 yıllık süre zarfında bizzat belirttiğiniz tehditlere ve güçsüz yönlere karşı hangi düzeltmeleri yaptınız, fırsatları nasıl değerlendirdiniz?
Mesela güçsüz yönler tanımlamanızda 15 madde belirtmiştiniz. Bence 7 tanesini çözdünüz. Geriye kalanların çoğu paydaşlar bölümünüzü yanlış klasifike etmenizle ilgili. Tehditler bölümündeki maddelerin hiçbirisini sürdürülebilirliğe karşı tehdit olarak görmediğim için, zaten tehdit yok diyorum. Bu 3 yıllık dönemde oda yönetimi olarak değerlendirmeniz gereken fırsatlar bölümündeyse analiz yazılımlarını zaten güncellenmiş olarak istediğiniz an kullanabilirsiniz; tarihi eserlerimizi siz değil belediye değerlendiriyor; iki fakültemizi değerlendirmek noktasında son derece etkisiz kaldınız (bırakın onu boşalan binayı bile dillendiremediniz), şehrin yada odanın İstanbul’a yakınlığını hemşehrilerimiz şehrin parasını oraya taşımak konusunda fazlasıyla değerlendiriyor zaten. Eğitim kuruluşlarına yakın olmak dünyanın kocaman bir köy olduğu günümüzde nasıl bir fırsattır bilemiyorum. Sonuç? SWOT yeterli olmasa da icraatlar pozitifti geçen 4 yılda.
Ama önceki dönem stratejik planlamanız da esas kriter ve dahada önemlisi 2018-2021 planınıza ışık tutacak olan şey gayet şeffaf bir şekilde belirttiğiniz alt programlar. Yüzde kaçını hedeflediğiniz gibi yapabildiniz? Mesela civar ilçe belediyeleriyle görüşerek şehre ücretsiz alışveriş servisleri düzenleyebildinizmi? Alternatif ürünler için Pazar araştırması yaptınız mı? Vs vs Bence hepsi janjanlı dosyada kaldı.
Sonuç olarak: 2017-2021 UTSO Stratejik Planı kurumun cilalanmasına yönelik değil, asli görevine yani şehrin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik olmalı. İlki tamam. Akredite olmak için hazırladınız, denetlendiniz falan filan. Kırtasiye etiketinde sıkıntı yok. Şimdi icraat zamanıdır. Tamda zamanıdır. Yarın geçtir. Uzunköprü ekonomisinin 2 aşamalı plana ihtiyacı vardır. Kısa vade agresif şok plan ve Orta-Uzun Vade yapısal kalkınma planı. 2014-2017 planını uygulanabilir bağlamda revize edip kağıt üzerinde bıraktığınız saha icraatlarını gerçekleştirirseniz ilki tamamdır. Şehir esnafıyla, tüccarıyla konsensüs sağlayıp sinerji yaratabildiğinizde şok tedavi olacaktır. Bunun yolu iktisadi bireylerimize umut vermekten geçer. Sahaya inmekle, esnafı tek tek ziyaret etmekle, onları dinlemekle olur. Uzunköprü esnafı, tüccarı birilerinin aşağılık kompleksleriyle dediği gibi işbilmez değildir. Bilakis tohumunda iş adamlığı vardır. Sorundan keza çözüm odaklıdır. Büyük düşünür.
İkincisi ise daha da önem arzetmektedir. Tüm enerjinizi karma OSB’ye vermeniz şarttır. Şehrin muhteşem eğitim almış beyin göçünü tersine çevirmek vizyonunuz olmalıdır. Yapısal yeni sanayi alanımıza bu vizyona uygun endüstri segmentleri belirlemeniz gerekmektedir. 2030 SDGS’e uygun taktikler belirlenmelidir. Şehir tüccarınının Global Compact ağına dahiliyesi sağlanmalı ve iyi bir reklamajla UNDP, TISK ve TUSIAD kurumlarıyla eylemsel işbirliğine gidilmelidir.
Umuyorum ki, elimden geldiğince satır arası mesaj metoduyla dile getirdiğim bu görüş yazısı gözbebeğimiz UTSO’muzun 2018-2021 stratejik planına; bir nebzede olsa komada yatan Uzunköprü ticareti adına yaşam ışığı olabilir.

 

Yazarlar - 13:10 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Delegesi Başkanına Koştu
  AK Parti Uzunköprü İlçe kongresine parti genel merkezinden aldığı güç ile tek liste ile giren İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz’a, partililerde kongrede sağladığı yoğun katılım ile desteğini gösterdi. Erken saatlerde ilçe merkez ve köylerinden gelerek kongrenin gerçekleşeceği solonu dolduran partililerin yanı sıra, tek liste olmasına rağmen 400 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu AK Parti Uzunköprü ilçe […]
 • 02
  Madam NİNO bu seferde Keşan’da yakayı ele verdi
  Yaklaşık 18 gün önce ilçemiz Cumhuriyet mahallesinde 2013 yılından beri ilçe de vizesiz olarak ikamet ettiği tespit edilen Madam Nino lakaplı yabancı uyruklu kadın, Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin düzenlediği operasyon sonrasında yakalanmış ve ardından sınır dışı edilme istemi ile Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edilmişti. Hakkında, yut dışından gelen yabancı uyruklu kadınlara iş […]
 • 03
  Emniyet Müdürü Mustafa Tekin’e Sevgi Seli
  Uzunköprü Emniyet Müdürlüğü görevine atandığı ilk andan itibaren, Uzunköprü’de ki emniyet sorunları tespiti konusunda yaptığı çalışmalar ile saptadığı, ayrıca vatandaşlar tarafından dile getirilen sorunların giderilmesi noktasında vakit kaybetmeden harekete geçen Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tekin, kısa sürede Uzunköprülülerin takdirini kazandı. İlk iş olarak ilçe merkezinde faaliyet gösteren ve yabancı uyruklu kadınların yoğun bir şekilde […]
 • 04
  Kılıçdaroğlu, 3 Kasım’da Uzunköprü’de
  Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilçemizde ağırlamaktan onur duyacağız.” CHP Edirne İl Başkanı ve Edirne’nin CHP’li belediye başkanları önceki gün Ankara’ya giderek CHP Grup toplantısına katıldıktan sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’ deki makam odasında ziyaret ettiler. 3 Kasım’da Edirne il Başkanlığı Binasını ve CHP’li belediye başkanlıklarının hizmetlerinin açılışını yapacak olan […]
 • 05
  Halk Toplantısı Küçük Şehşuvarbey’de yapıldı
  İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Genelgesi gereği, kolluk kuvvetleri, kamu görevlileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kuruluşların yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlarımızın katılımıyla her ay düzenli olarak ayrı bir yerde yapılması planlanan “Halk İle Buluşma Günü” toplantılarının Ekim ayı toplantısı dün Küçük Şehşuvarbey mahallesinde gerçekleşti. Mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıya; Kaymakam Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye […]

YAZARLARIMIZ