Açık
 • EURO 4.65
 • DOLAR 3.74

Yılmaz “İşbilen’in iddiaları tamamen hayal ürünüdür”

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz; “Meriç Nehri’nden OSB’lere su temini bugün için mümkün değildir. Bu iddiada bulunan İşbilen, belki de kovalarla OSB’lere su taşındığına şahit olmuştur.” Uzunköprü’nün kurtuluşu olarak adlandırılan Çakmak Barajı Projesinin gövde inşaatının tamamlanmasının ardından Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleşmiş ve ardından çalışmalar başlamıştı. Yaşanan bu gelişmeler ekonomik olarak dar […]
Gündem - 09 Ekim 2017 12:42 A A

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz; “Meriç Nehri’nden OSB’lere su temini bugün için mümkün değildir. Bu iddiada bulunan İşbilen, belki de kovalarla OSB’lere su taşındığına şahit olmuştur.”

Uzunköprü’nün kurtuluşu olarak adlandırılan Çakmak Barajı Projesinin gövde inşaatının tamamlanmasının ardından Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleşmiş ve ardından çalışmalar başlamıştı. Yaşanan bu gelişmeler ekonomik olarak dar boğazdan geçen bölge üreticilerini sevindirse de, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen tarafından ortaya atılan iddiaların ardından bu mutluluk fazla uzun sürmedi.

Başkan İşbilen tarafından ortaya atılan “Çakmak Barajı sulama kanalları tamamlanmadan Meriç Nehri suyunun Çorlu – Çerkezköy OSB’lerine verilmeye başlanmıştır. Ayrıca Ergene Nehri temizlenmesi adına bakanlık tarafından yürütülen Derin Deniz Deşarj projesi Ergene Havzası’nı kurutacaktır.” İddialarının ardından karamsarlığa kapılan üreticilere yönelik bir açıklamada AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz tarafından geldi.

Gazetemize konu hakkında yazılı bir açıklama gönderen AK Parti ilçe başkanı Yılmaz; İşbilen’in iddialarının hayal ürünü olduğunu ve bu gibi asılsız iddialarla kimsenin Çakmak Barajı Projesini itibarsızlaştıramayacağının altını çizdi.

Uzunköprü’nün geleceğine ve bugününe dair yaptığı ve yapabileceği çalışmaları kendince yeterli görerek bolca vakti olduğu kanaatine varan Sayın İşbilen’in, Çakmak Barajı Projesi üzerinde ki merakını hoş karşıladığını” belirten İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz söz konusu yazılı açıklamasında şu cümlelere yer verdi.

“ Trakya Bölgesinin GAP’ı olarak adlandırılan ve yöre halkı tarafından uzun yıllar ümitle hayata geçirilmesi beklenen Çakmak Barajı AK Parti hükümeti tarafından atılan kararlı adımlarla sona yaklaşıyor. 176.000.000 m3 su depolayabilme kapasitesi olan Çakmak Barajı, Edirne İlinde Uzunköprü, Meriç, Havsa, Pehlivanköy İlçelerinde bulunan 67 köye ait 522.000 dekar tarım arazisinin sulu tarıma geçmesine hizmet edecektir.

Gövde inşaatı tamamlanan Çakmak Barajının, genel proje kapsamında 16.453 ha alanı su ile buluşturacak Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleştirilip, en geç 2020 yılında tamamlanması ön görülmektedir.

Hal böyle iken Uzunköprülülerin ve bölgemizin kurtuluş reçetesi olabilecek projenin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi adına birlik olarak ortak paydada çalışmalar içerisinde bulunmamız gerekirken, elma ile armudu karıştırıp Çakmak Barajı projesini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik yapılan hayali söylemlerin zararı yine bölge insanımıza olacağı bilinen bir gerçektir.

Geçtiğimiz günlerde belki de projenin yerini dahi bulmakta zorluk çekecek Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen tarafından hiçbir dayanağı olmadan ortaya atılan iddiaları şaşkınlık içerisinde karşıladım. Herhalde Sayın İşbilen, birilerini Çakmak Barajından KOVA’lar ile su taşırken görmüş olacak ki; “Çakmak Barajı sulama kanalları yapılmadan, Meriç Nehri’nin suyunu Çorlu ve Çerkezköy’e sanayi de kullanmak için taşımaya başlandığını” iddia etti.

Uzunköprü’nün geleceğine ve bugününe dair yaptığı ve yapabileceği çalışmaları kendince yeterli görerek bolca vakti olduğu kanaatine varan Sayın İşbilen’in, Çakmak Barajı Projesi üzerinde ki merakını hoş karşılıyor ve yanlış bildiği konularda aydınlanması adına bir daha bilgilendiriyorum.

Öncelikle Çorlu – Çerkezköy’de ki  OSB’lere su temini halen proje safhasında olup, bölgeye su aktarımı bu gün için mümkün değildir. Çorlu – Çerkezköy OSB’lerine su temini ve Çakmak Barajı Sulama projeleri birbirinden iki bağımsız proje olmakla beraber aynı anda faaliyete geçmeleri projeler arasında bir zarara yol açması söz konusu dahi değildir.

AK Parti iktidarında şahit olduğumuz üzere doğru aktarım ve doğru projelerle bütün imkânların kullanılması baz alınarak hazırlanan ve proje safhasında olan her iki projede de Meriç Nehri’nden yılda akan 9.900 hm3 (9,9 milyar metreküp) boşa akan su kullanımı esas alınmıştır.

Çakmak Barajı Projesi Sulaması kapsamında yıllık sulama suyu ihtiyacı 321,4hm3 olup bu su miktarı Meriç Nehri’nden yıllık akan su miktarının %3 sine tekabül etmektedir. Yine Çorlu- Çerkezköy OSB’lerinin yıllık ihtiyaç duyduğu endüstri ve kullanım suyu ihtiyacı 227 hm3 olup bu ihtiyaç Meriç Nehri’nden yıllık akan su miktarının %2,2 sine tekabül etmektedir.

İki projenin de tamamlanması ve kullanıma geçmesi halinde Meriç Nehri’nden yıllık akan suyun %5.2 sine ihtiyaç duyacağı bir durumda geriye kalan %94,8’i bölgemiz adına nasıl projelendireceğimize kafa yormak yerine,  hiçbir araştırma içerisinde olmadan saçma sapan söylemler içerisinde bulunmanın ne Uzunköprü’müze ne de bölgemize hiçbir getirisi olmayacağı aşikardır.

Artık, “Su Akar Türk Bakar” söylemi eskilerde kalmıştır.   Yeni Türkiye de hedefimiz, Çiftçimize, Sanayicimize, Türkiye’mizin her ferdine faydalı projelerle hizmet etmektir.

Ergene Nehri kirliğinin önlenmesi maksadı ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 4 Milyar TL’yi bulan 15 eylem belirlenerek Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hazırlanmıştır.

Bu eylem planı çerçevesinden atılan adımlardan biriside, Atıksu Arıtma Tesisi marifetiyle yaklaşık 460.000 m3/günlük sanayi atık suyu ileri seviyede biyolojik ve kimyasal olarak arıtılarak Ergene Nehri’ne deşarj edilmeden müşterek kollektör hattıyla Marmara Denizi’ne derin deniz deşarjı yapılmasıdır.

Bu proje ile doğal akışına kavuşacak olan Ergene Nehri üzerinden ilçesinde ki kötü gidişi görmek, ilçesinin geleceğine yönelik projeler üretmek yerine nehir ve havza kuruyacak diyerek siyaset yapmaya çalışanlar nefesini de, vaktini de boşa harcamaktadır.

AK Parti hükümeti sayesinde havzada gerçekleştirilen 8 adet baraj ve gölet projesi ile toplam 448 milyon m3/yıl su depolanacak olup, eylem planında bulunan 25 adet sulama tesisi ile toplam 1.238.110 dekar (da) arazi sulanacaktır. Dolayısıyla, Ergene Havzası’nda su sıkıntısı yaşanmaması adına gerekli su yatırımları gerçekleştirilmektedir. Saygılarımla…”

Gündem - 12:42 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  KAPALIYIZ…!!!
  Pazar günü mezarlık ziyareti yapmak için, Uzunköprü Şehir Mezarlığına giden vatandaşlar kilitli kapıyla karşılaştılar.  Mezarlık kapılarının saat 14.00’a gelmesine rağmen halen kapalı olmasına daha fazla kayıtsız kalmayan bir vatandaş “ 80 yaşındaki annemi, babamın mezarına götürebilmek için duvardan mı atlatmam gerekiyor? ” sözleri ile yaşanan duruma isyan etti. Hafta sonu olması vesilesi ile geride bıraktığımız […]
 • 02
  YILDIRIM, Sanayi Sitesi Başkanı YILMAZ’ı hedef aldı
  Veli Yıldırım; “ Sanayi sitemizde güvenlik yok, hizmet yok, ne yazık ki bunları dert eden başkan yok. Hasan Yılmaz’ın tek düşüncesi vekalet oylarla koltuğu sağlama almak.” Bir zamanlar Uzunköprü’nün can damarı konumunda bulunan, ancak yönetimsel eksiklikler ve ekonomik nedenlerden dolayı her geçen gün kepenklerin indiği Uzunköprü Sanayi Sitesinde sorunlar bir türlü bitmiyor. Yolların çukur ve […]
 • 03
  57 Yıllık Tecrübe ile Uzunköprü’yü Dünyaya Tanıtıyor
  Küçük bir sanayi atölyesinden başlayarak dünya firmalarına iş yapan bir hale gelen AR-İŞ Makine, ülkemiz ihracatına büyük katkı sunmaya devam ediyor . İlçemizin makine sanayi konusunda yaptığı projeler ile Uzunköprü’müzün dünyaya açılan penceresi olan AR-İŞ Makine aldığı işler ve yaptığı çalışmalar ile her geçen gün büyümeye devam ediyor. 1960 yılında Mustafa Peközcan tarafından torna ve […]
 • 04
  Kaçar ve Çevreciler Bir Kez Daha Kazandı
  Edirne’nin Keşan ilçesinde açılan kalker ve taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Saros Körfezi kıyısındaki, ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ile Özel Koruma Bölgesi’ ilan edilen ve Bakanlığın ‘ÇED raporu gereksizdir’ kararı verdiği ormanlık alanlarla ilgili açılan davada mahkeme, ‘ÇED gereklidir’ kararı verdi. Keşan’a bağlı Mecidiye köyünün Saros Körfezi kıyısındaki ormanlık alan, […]
 • 05
  Gülen Yüzler Ekibi, Yüzleri Güldürmeye Devam Ediyor
  Köylerimizde ki okullara verdikleri destek ile öğrencilerin yüzlerini güldüren, Gülen Yüzlere Uzanan Eller ekibi bu kez İpsala Özel Yeni Hayat Bakım Merkezi’ni ziyaret ederek orada bulunan vatandaşların yüzünü güldürdü. Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, gönüllü öğrencileri tarafından hayata geçirilen “Gülen Yüzlere Uzanan Eller Projesi” sorumlusu Büşra Yılmaz, projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yılmaz; “Aile, […]

YAZARLARIMIZ