Açık
 • EURO 4.33
 • DOLAR 3.65

Yılmaz “İşbilen’in iddiaları tamamen hayal ürünüdür”

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz; “Meriç Nehri’nden OSB’lere su temini bugün için mümkün değildir. Bu iddiada bulunan İşbilen, belki de kovalarla OSB’lere su taşındığına şahit olmuştur.” Uzunköprü’nün kurtuluşu olarak adlandırılan Çakmak Barajı Projesinin gövde inşaatının tamamlanmasının ardından Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleşmiş ve ardından çalışmalar başlamıştı. Yaşanan bu gelişmeler ekonomik olarak dar […]
Gündem - 09 Ekim 2017 12:42 A A

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz; “Meriç Nehri’nden OSB’lere su temini bugün için mümkün değildir. Bu iddiada bulunan İşbilen, belki de kovalarla OSB’lere su taşındığına şahit olmuştur.”

Uzunköprü’nün kurtuluşu olarak adlandırılan Çakmak Barajı Projesinin gövde inşaatının tamamlanmasının ardından Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleşmiş ve ardından çalışmalar başlamıştı. Yaşanan bu gelişmeler ekonomik olarak dar boğazdan geçen bölge üreticilerini sevindirse de, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen tarafından ortaya atılan iddiaların ardından bu mutluluk fazla uzun sürmedi.

Başkan İşbilen tarafından ortaya atılan “Çakmak Barajı sulama kanalları tamamlanmadan Meriç Nehri suyunun Çorlu – Çerkezköy OSB’lerine verilmeye başlanmıştır. Ayrıca Ergene Nehri temizlenmesi adına bakanlık tarafından yürütülen Derin Deniz Deşarj projesi Ergene Havzası’nı kurutacaktır.” İddialarının ardından karamsarlığa kapılan üreticilere yönelik bir açıklamada AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz tarafından geldi.

Gazetemize konu hakkında yazılı bir açıklama gönderen AK Parti ilçe başkanı Yılmaz; İşbilen’in iddialarının hayal ürünü olduğunu ve bu gibi asılsız iddialarla kimsenin Çakmak Barajı Projesini itibarsızlaştıramayacağının altını çizdi.

Uzunköprü’nün geleceğine ve bugününe dair yaptığı ve yapabileceği çalışmaları kendince yeterli görerek bolca vakti olduğu kanaatine varan Sayın İşbilen’in, Çakmak Barajı Projesi üzerinde ki merakını hoş karşıladığını” belirten İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz söz konusu yazılı açıklamasında şu cümlelere yer verdi.

“ Trakya Bölgesinin GAP’ı olarak adlandırılan ve yöre halkı tarafından uzun yıllar ümitle hayata geçirilmesi beklenen Çakmak Barajı AK Parti hükümeti tarafından atılan kararlı adımlarla sona yaklaşıyor. 176.000.000 m3 su depolayabilme kapasitesi olan Çakmak Barajı, Edirne İlinde Uzunköprü, Meriç, Havsa, Pehlivanköy İlçelerinde bulunan 67 köye ait 522.000 dekar tarım arazisinin sulu tarıma geçmesine hizmet edecektir.

Gövde inşaatı tamamlanan Çakmak Barajının, genel proje kapsamında 16.453 ha alanı su ile buluşturacak Meriç 1’inci kısım sulama ihalesi gerçekleştirilip, en geç 2020 yılında tamamlanması ön görülmektedir.

Hal böyle iken Uzunköprülülerin ve bölgemizin kurtuluş reçetesi olabilecek projenin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi adına birlik olarak ortak paydada çalışmalar içerisinde bulunmamız gerekirken, elma ile armudu karıştırıp Çakmak Barajı projesini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik yapılan hayali söylemlerin zararı yine bölge insanımıza olacağı bilinen bir gerçektir.

Geçtiğimiz günlerde belki de projenin yerini dahi bulmakta zorluk çekecek Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen tarafından hiçbir dayanağı olmadan ortaya atılan iddiaları şaşkınlık içerisinde karşıladım. Herhalde Sayın İşbilen, birilerini Çakmak Barajından KOVA’lar ile su taşırken görmüş olacak ki; “Çakmak Barajı sulama kanalları yapılmadan, Meriç Nehri’nin suyunu Çorlu ve Çerkezköy’e sanayi de kullanmak için taşımaya başlandığını” iddia etti.

Uzunköprü’nün geleceğine ve bugününe dair yaptığı ve yapabileceği çalışmaları kendince yeterli görerek bolca vakti olduğu kanaatine varan Sayın İşbilen’in, Çakmak Barajı Projesi üzerinde ki merakını hoş karşılıyor ve yanlış bildiği konularda aydınlanması adına bir daha bilgilendiriyorum.

Öncelikle Çorlu – Çerkezköy’de ki  OSB’lere su temini halen proje safhasında olup, bölgeye su aktarımı bu gün için mümkün değildir. Çorlu – Çerkezköy OSB’lerine su temini ve Çakmak Barajı Sulama projeleri birbirinden iki bağımsız proje olmakla beraber aynı anda faaliyete geçmeleri projeler arasında bir zarara yol açması söz konusu dahi değildir.

AK Parti iktidarında şahit olduğumuz üzere doğru aktarım ve doğru projelerle bütün imkânların kullanılması baz alınarak hazırlanan ve proje safhasında olan her iki projede de Meriç Nehri’nden yılda akan 9.900 hm3 (9,9 milyar metreküp) boşa akan su kullanımı esas alınmıştır.

Çakmak Barajı Projesi Sulaması kapsamında yıllık sulama suyu ihtiyacı 321,4hm3 olup bu su miktarı Meriç Nehri’nden yıllık akan su miktarının %3 sine tekabül etmektedir. Yine Çorlu- Çerkezköy OSB’lerinin yıllık ihtiyaç duyduğu endüstri ve kullanım suyu ihtiyacı 227 hm3 olup bu ihtiyaç Meriç Nehri’nden yıllık akan su miktarının %2,2 sine tekabül etmektedir.

İki projenin de tamamlanması ve kullanıma geçmesi halinde Meriç Nehri’nden yıllık akan suyun %5.2 sine ihtiyaç duyacağı bir durumda geriye kalan %94,8’i bölgemiz adına nasıl projelendireceğimize kafa yormak yerine,  hiçbir araştırma içerisinde olmadan saçma sapan söylemler içerisinde bulunmanın ne Uzunköprü’müze ne de bölgemize hiçbir getirisi olmayacağı aşikardır.

Artık, “Su Akar Türk Bakar” söylemi eskilerde kalmıştır.   Yeni Türkiye de hedefimiz, Çiftçimize, Sanayicimize, Türkiye’mizin her ferdine faydalı projelerle hizmet etmektir.

Ergene Nehri kirliğinin önlenmesi maksadı ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 4 Milyar TL’yi bulan 15 eylem belirlenerek Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hazırlanmıştır.

Bu eylem planı çerçevesinden atılan adımlardan biriside, Atıksu Arıtma Tesisi marifetiyle yaklaşık 460.000 m3/günlük sanayi atık suyu ileri seviyede biyolojik ve kimyasal olarak arıtılarak Ergene Nehri’ne deşarj edilmeden müşterek kollektör hattıyla Marmara Denizi’ne derin deniz deşarjı yapılmasıdır.

Bu proje ile doğal akışına kavuşacak olan Ergene Nehri üzerinden ilçesinde ki kötü gidişi görmek, ilçesinin geleceğine yönelik projeler üretmek yerine nehir ve havza kuruyacak diyerek siyaset yapmaya çalışanlar nefesini de, vaktini de boşa harcamaktadır.

AK Parti hükümeti sayesinde havzada gerçekleştirilen 8 adet baraj ve gölet projesi ile toplam 448 milyon m3/yıl su depolanacak olup, eylem planında bulunan 25 adet sulama tesisi ile toplam 1.238.110 dekar (da) arazi sulanacaktır. Dolayısıyla, Ergene Havzası’nda su sıkıntısı yaşanmaması adına gerekli su yatırımları gerçekleştirilmektedir. Saygılarımla…”

Gündem - 12:42 A A
BENZER HABERLER

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Delegesi Başkanına Koştu
  AK Parti Uzunköprü İlçe kongresine parti genel merkezinden aldığı güç ile tek liste ile giren İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz’a, partililerde kongrede sağladığı yoğun katılım ile desteğini gösterdi. Erken saatlerde ilçe merkez ve köylerinden gelerek kongrenin gerçekleşeceği solonu dolduran partililerin yanı sıra, tek liste olmasına rağmen 400 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu AK Parti Uzunköprü ilçe […]
 • 02
  Madam NİNO bu seferde Keşan’da yakayı ele verdi
  Yaklaşık 18 gün önce ilçemiz Cumhuriyet mahallesinde 2013 yılından beri ilçe de vizesiz olarak ikamet ettiği tespit edilen Madam Nino lakaplı yabancı uyruklu kadın, Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin düzenlediği operasyon sonrasında yakalanmış ve ardından sınır dışı edilme istemi ile Edirne Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edilmişti. Hakkında, yut dışından gelen yabancı uyruklu kadınlara iş […]
 • 03
  Emniyet Müdürü Mustafa Tekin’e Sevgi Seli
  Uzunköprü Emniyet Müdürlüğü görevine atandığı ilk andan itibaren, Uzunköprü’de ki emniyet sorunları tespiti konusunda yaptığı çalışmalar ile saptadığı, ayrıca vatandaşlar tarafından dile getirilen sorunların giderilmesi noktasında vakit kaybetmeden harekete geçen Uzunköprü İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tekin, kısa sürede Uzunköprülülerin takdirini kazandı. İlk iş olarak ilçe merkezinde faaliyet gösteren ve yabancı uyruklu kadınların yoğun bir şekilde […]
 • 04
  Kılıçdaroğlu, 3 Kasım’da Uzunköprü’de
  Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilçemizde ağırlamaktan onur duyacağız.” CHP Edirne İl Başkanı ve Edirne’nin CHP’li belediye başkanları önceki gün Ankara’ya giderek CHP Grup toplantısına katıldıktan sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’ deki makam odasında ziyaret ettiler. 3 Kasım’da Edirne il Başkanlığı Binasını ve CHP’li belediye başkanlıklarının hizmetlerinin açılışını yapacak olan […]
 • 05
  Halk Toplantısı Küçük Şehşuvarbey’de yapıldı
  İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Genelgesi gereği, kolluk kuvvetleri, kamu görevlileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kuruluşların yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlarımızın katılımıyla her ay düzenli olarak ayrı bir yerde yapılması planlanan “Halk İle Buluşma Günü” toplantılarının Ekim ayı toplantısı dün Küçük Şehşuvarbey mahallesinde gerçekleşti. Mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıya; Kaymakam Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye […]

YAZARLARIMIZ